Exoplaneta WASP-12 b se svou mateřskou hvězdou v představách malíře ( NASA, ESA, and C. Haswell (The Open University, UK)
Exoplaneta WASP-12 b se svou mateřskou hvězdou v představách malíře ( NASA, ESA, and C. Haswell (The Open University, UK)

Horcí Jupiteři to nemají ve vesmíru lehké. Vznikají obvykle ve vzdálenějších končinách planetárního systému, následně však migrují směrem k mateřské hvězdě a podle nejnovější studie je nečeká příliš optimistická budoucnost.

 


John Debes a Brian Jackson z Goddard Space Flight Center v Greenbeltu si vzali do hledáčku hvězdokupu 47 Tuc, která se nachází v souhvězdí Tukana ve vzdálenosti asi 17 000 světelných let. Kulové hvězdokupy jsou shlukem velmi starých hvězd. Případné planety u těchto hvězd to mají docela těžké, neboť velká koncentrace hvězd v relativně malém prostoru není pro jejich oběžné dráhy to pravé ořechové. Nezřídka kdy se může stát, že planeta je gravitací blízkých hvězd vyšťouchnuta ze své oběžné dráhy.

 

Vědci se v uplynulých letech zaměřili na hvězdokupu 47 Tuc a hledali horké Jupiteru u 37 000 hvězd. Sklizeň měla podle očekávání přinést objev asi 12 až 17 horkých Jupiterů. Tuto zvláštní kategorii exoplanet definuje každý jinak, obecně však můžeme říci, že se jedná o exoplanety o hmotnosti a velikosti Jupiteru (případně větší) a oběžnou dobou do cca 20 dní.

 

Průzkumy kulové hvězdokupy 47 Tuc ale žádný objev nepřinesly. Podle nové studie byla drtivá většina horkých Jupiterů dávno zničena. Exoplaneta vytváří svou gravitací na povrchu hvězdy „bouli“, která paradoxně v konečném důsledku postupně ještě více zkracuje oběžnou dobu planety. Nebohý horký Jupiter je odsouzen k velkolepému konci v ohnivé náruči hvězdy. Podle odhadu byla během miliardy let zničena asi třetina horkých Jupiterů. Stáří hvězdokupy 47 Tuc se přitom odhaduje na 11 miliard let, což podle autorů studie znamená, že svůj život už položilo na 96% horkých Jupiterů.

 

Kosmický dalekohled Kepler má ve svém zorném poli čtyři otevřené hvězdokupy, které nejsou tak husté jako kulové hvězdokupy. Stáří jednotlivých hvězdných uskupení se pohybuje od 0,5 do 8 miliard let. Pokud současná studie platí, měl by Kepler v nejmladší hvězdokupě nalézt až 3x více horkých Jupiterů než v té nejstarší. Přesné počty však musí být ještě korigovány v závislosti na jasnosti hvězdy apod.

 

Autoři studie při této příležitosti zmínili také slavného horkého Jupitera WASP-12 b (viz naše články), který okolo svého slunce obíhá velmi blízko. Je docela možné, že planeta to má již za sebou a my pozorujeme pouze jejího ducha…exoplanetu před asi 900 lety, právě tolik světelných let totiž dělí tento tragický svět a naší Zemi.

 

Zdroj: spaceref.com

 

 

 

 

Reklama