Panorama Marsu na snímku ze sondy Viking.
Panorama Marsu na snímku ze sondy Viking.

V těchto dnech si připomínáme 35. výročí startu dvou kosmických sond Viking, které měly na povrchu rudé planety hledat stopy života. Výsledky legendárního projektu budí i po mnoha letech vášnivé diskuse. Malý, ale významný kousíček skládanky nyní přidal mexický astrobiolog Rafael Navarro-González.

 


O slavném odborníkovi na Mars z Mexické národní autonomní univerzity (UNAM) jsme vám na našem webu už jednou psali. González nyní vedl tým, kterému se podařilo poodkrýt jedno z tajemství kosmických sond Viking. Vědci byli v polovině 70. let velmi překvapení, že sondy na povrchu nenalezly organické sloučeniny. Existovalo totiž všeobecné přesvědčení, že i kdyby se na povrchu Marsu nikdy žádný život nenacházel, organické sloučeniny by se tam vyskytovat měly, neboť je na povrch planety dopravily meteority. Přistávací moduly sond Viking sice nalezly ve vzorcích půdy metylchlorid a dichlormetan, avšak vědci je záhy označili za znečištění, dopravené patrně ze Země.

 

Rafael Navarro González, autor: UNAM

 

González je znám tím, že poměrně hodně času tráví v poušti Atacama. Slavná chilská poušť je nejen sídlem Evropské jižní observatoře (ESO) ale také jedním z nejsušších míst planety. Déšť v Atacamě viděli tak maximálně na obálce National Gegraphicu a tamní půda se relativně podobá Marsu. Vzhledem k tomu, že Gonzálezovi mexická vláda výlet na Mars nezaplatí, musel své experimenty přesunout do Chile.

 

González a jeho kolegové zkoušeli přidat k půdě z pouště Atacama, která obsahuje organické sloučeniny, trochu chloristanu. A jaké bylo jejich překvapení, když se najednou objevily stopy metylchloridu a dichlormetanu, tedy přesně těch sloučenin, které před více než 30 lety nalezly sondy Viking na Marsu!

 

Stopy chloristanu přitom v marsovské půdě nalezla v roce 2008 kosmická sonda Phoenix. Nejnovější studie nám sice příliš neříká o existenci života na Marsu, ale poměrně dobře nás ujišťuje v tom, co víme už delší dobu: sondy Viking život na Marsu nepotvrdily, ale ani ho nevyvrátily.

 

Další informace o výskytu organických sloučenin na povrchu Marsu by mělo přinést vozítko Curiosity, jehož přistání na planetě se očekává v srpnu 2012.

 

K aktuálnímu objevu byla svolána společná tisková konference NASA a Mexické národní autonomní univerzity (UNAM). Konference začíná v Ciudad de México v pondělí 6. září v 18:00 našeho času a je možné ji sledovat živě na webu univerzity.

 

Zdroj: universetoday.com

 

  

 

 

 

Reklama