Kamery projektu HATNet v Arizoně.
Kamery projektu HATNet v Arizoně.

Observatoř ve francouzské Haute Provence si vybrali astronomové k uspořádání konference o výzkumu tranzitujících exoplanet. Od pondělí do pátku budou debatovat nad novými přírůstky, aktuální situací i výhledem do budoucna. Konference probíhá na observatoři, na které byla před 15. lety objevena první exoplaneta u hvězdy hlavní posloupnosti. I dnes je zdejší dalekohled a spektrogram SOPHIE jednou z bašt výzkumu planet u cizích hvězd. Hned na úvod představil projekt HATNetwork objev 7 více než zajímavých tranzitujících exoplanet.

 


HAT-P-17 b, HAT-P-17 c
Nepochybně nejzajímavějšími členy současného balíčku nových objevů projektu HATNet jsou dvě exoplanety, obíhající okolo hvězdy HAT-P-17. Vnitřní planeta HAT-P-17 b má hmotnost 0,53 Mj a poloměr srovnatelný s Jupiterem. Okolo svého slunce obíhá s periodou 10,3 dní, přičemž samotný tranzit před kotoučem hvězdy trvá 4 hodiny. Zajímavá je poměrně velká výstřednost 0,346, což znamená, že planeta se pohybuje po docela protáhlé eliptické dráze. Teplota exoplanety se odhaduje na 780 až 927 K.

 

Sourozenec HAT-P-17 c je velmi zajímavým přírůstkem. Zatím nejsou příliš známé fyzikální vlastnosti, hmotnost se odhaduje na 1 až 2,5 Jupiteru. HAT-P-17 c okolo své hvězdy obíhá s periodou téměř 1 800 dní, tedy asi 5 let!

 

Mateřská hvězda HAT-P-17 má 80% hmotnost a velikost v porovnání se Sluncem a povrchovou teplotu okolo 5 240 K.

 

HAT-P-20 b

Při pohledu na údaje o exoplanetě HAT-P-20 b člověka napadne, zda se nejedná o překlep. Se svou oběžnou dobou 2,8 dní se sice nevymyká z fádního průměru, avšak hmotnost 7,2 Mj a poloměr 0,87 Rj dávají tušit, že zde něco nehraje. Hustota exoplanety se odhaduje na 13,78 g/cm3. Tato hodnota katapultuje HAT-P-20 b na seznam exoplanet s největší známou hustotou.

 

HAT-P-21 b

Také HAT-P-21 b patří mezi husté exoplanety. Hmotnost tělesa se odhaduje na 4 Jupitery a poloměr na 1,02 Rj. Okolo své mateřské hvězdy obíhá exoplaneta s periodou 4,12 dní po dosti protáhlé eliptické dráze.

 

HAT-P-22 b

Dalším kouskem je exoplaneta HAT-P-22 b o hmotnosti 2,1 Mj a poloměru o velikosti Jupiteru. Okolo své mateřské hvězdy obíhá planeta s periodou 3,21 dní.

 

HAT-P-23b
Exoplaneta má hmotnost 2,1 Mj a poloměr 1,3 Rj. Okolo své hvězdy obíhá s periodou jen 1,2 dne.

 

HAT-P-24 b
Exoplaneta o hmotnosti 0,68 a poloměru 1,2 Jupiteru obíhá okolo svého slunce s periodou 3,36 dní.

 

HAT-P-25b
Poslední exoplaneta z produkce HATNet, kterou si dnes představíme, je HAT-P-25 b. Hvězda jako Slunce hostí ve své blízkosti exoplanetu o hmotnosti 0,56 a poloměru 1,2 Jupiterů. Oběžná doba exoplanety je 3,65 dní.

 

Hungarian Automated Telescope Network (HATNet) disponuje šesti automatickými kamerami o průměru 11 cm v Arizoně a na Havaji. Projekt provozuje Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. V názvu figuruje Maďarsko, neboť přístroj byl vyvinut malou skupinou astronomů v rámci Maďarské astronomické společnosti. Duchovním otcem projektu je Bohdan Paczyński, který chtěl síť původně využít pro sledování proměnných hvězd.

 

Zdroje:

 

 

 

Reklama