Pulsar

I ve chvíli, kdy čtete tento článek, pracují tisíce osobních počítačů na distribuovaných výpočtech. Mnoho lidí má na svém počítači nainstalován program BOINC a část výkonu své „mašinky“ věnuje snaze pomoci při zodpovídání tajuplných otázek vesmíru, biologie a vůbec. Někomu žerou distribuované výpočty nadbytečný výkon, který při běžné činnosti nevyužije, najdou se ale i lidé, co investují tisíce do vylepšení svého počítače, aby mohli počítat více a rychleji.

 


Distribuované výpočty se staly na první pohled užitečným zpestřením volnočasových aktivit mnoha lidí po celém světě. Mnozí dokonce soupeří, utváří týmy a propadají panice, když jim na deset minut vypadne internet a oni nemohou nahnat další kredity v daném projektu.

 

Tahounem a první popelkou distribuovaných výpočtů byl nepochybně projekt SETI@home, jehož cílem je mezi daty z radioteleskopů nalézt signál případné mimozemské civilizace. Dnes už ale můžete počítat i další projekty z celé palety vědních oborů.

 

Mnoho lidí však distribuované výpočty kritizuje a poukazuje na to, že za několik let nevedly ke konkrétnímu a hmatatelnému výsledku. Distribuované výpočty tak mají (pokud se to dělá dobře) alespoň popularizační potenciál a přivádějí k vědě i lidi, kteří by se k ní jinak nedostali.

 

Jiskřička naděje pro distribuované výpočty vzplála v projektu Einstein@home. Ten se primárně zabývá hledáním gravitačních vln. Potvrzení existence gravitačních vln, které předpověděl už Albert Einstein, by aspirovalo na jeden z největších objevů v historii fyziky. Primárním zdrojem dat pro projekt Einstein@home je observatoř LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory). Od roku 2009 jsou do zpracování zahrnuty i data z legendárního radioteleskopu Arecibo v Portoriku.

 

Slavný radioteleskop Arecibo o průměru 305 m. Proslavil se mimo jiné jako objevitel první exoplanety u pulsaru.
Slavný radioteleskop Arecibo o průměru 305 m. Proslavil se mimo jiné jako objevitel první exoplanety u pulsaru.

 

Díky distribuovaným výpočtům se nyní přes projekt Einstein@home podařilo objevit nový pulsar s označením PSR J2007+2722, který se nachází ve vzdálenosti 17 000 světelných let směrem v souhvězdí Lištičky.

 

O objev se postarali manželé Chris a Helen Colvinovi z Ames (Iowa, USA) a Daniel Gebhardt z Universitat Mainz v Německu.

 

Pulsar je rychle rotující neutronová hvězda. PSR J2007+2722 se kolem své osy otočí 41x za jedinou sekundu! Na rozdíl od ostatních pulsarů však vykazuje relativně slabé magnetické pole. Podle astronomů byl kdysi patrně v páru s normální hvězdou, které kradl materiál. Podobné binární systémy nejsou ve vesmíru nikterak výjimečné. V tomto případě však hvězdná příbuzná explodovala a pulsar je nyní v kosmickém prostoru osamocen.

 

Pulsar v páru s normální hvězdou.

 

Zdroj: universetoday.com

 

 

 

Reklama