Keckovy dalekohledy na Havaji. Autor: NASA
Keckovy dalekohledy na Havaji. Autor: NASA

Srpen je tradičně ve znamení dovolených a hubenějšího počtu novinek z oblasti exoplanetárního výzkumu. Kosmický dalekohledem Kepler však dovolenou nemá a téměř nepřetržitě pozoruje vybrané hvězdy v souhvězdí Labutě. Nezastaví se ani jeho tým na Zemi.

 


Ve čtvrtek 5. srpna proběhla v Ames Research Center tradiční měsíční porada vedení týmu. Na programu bylo uvolňování dalších výsledků a objevů kosmického dalekohledu, lepší „PR politika projektu“ s ohledem na nedávný humbuk okolo přednášky jednoho z prominentních vědců i zhodnocení uplynulého pracovního nasazení.

  

Určitou novinku přichystali lidé okolo lovce exoplanet ještě před svým pravidelným zasedáním, když spustili oficiální profil dalekohledu Kepler na facebooku: www.facebook.com/NASAsKeplerMission

 

Vedení týmu rovněž poblahopřálo Neilu Armstrongovi k jeho 80. narozeninám.

 

V úterý 10. srpna bude Měsíc v novu, takže si můžete po mnoha letech vychutnat meteorický roj Perseidy bez rušivého svitu našeho kosmického souseda. Slzy Svatého Vavřince budou letos v maximu v noci z 12. na 13. srpna. Období novu je každý měsíc nejlepší příležitosti pro pozorování blízkého a vzdáleného vesmíru. Dalekohledy slavných observatoří se tak během nocí okolo novu nezastaví. Hned na začátku srpna se zejména slavný Keckův dalekohled na Havaji pustil do pozorování asi 250 hvězd, u kterých Kepler v prvních týdnech své mise nalezl možné exoplanety. Jedná se o nejnadějnější z exoplanetárních kandidátů, kteří byli (ne)odtajnění v polovině června – viz náš článek. Abychom byli přesnější – jde o oněch 400 kandidátů, které tým Keplera zatím drží pod pokličkou. Keckův dalekohled získá spektrum mateřské hvězdy, čímž se existence exoplanety potvrdí nebo vyvrátí nezávislou metodou. V případě pozitivní odpovědi se ze spektra navíc vypočítá hmotnost exoplanety.cz

 

Zatím není jasné, kdy by se mohlo počítadlo, udávající objevené a potvrzené exoplanety dalekohledu Kepler, opět protočit. Podle našich odhadů by nové objevy Keplera mohly být zveřejněny na tradičním kongresu Americké astronomické společnosti, který proběhne od 9. do 13. ledna v Seattlu.

 

Docela zajímavý kongres, kterého se zúčastní i Stanislav Poddaný ze Štefánikovy hvězdárny, je na programu mezi 23. a 27. srpnem na slavné observatoři ve francouzské Haute Provence, kde byla před 15. lety objevena první exoplaneta u hvězdy hlavní posloupnosti. Tématem konference jsou tranzitní exoplanety. Své výsledky zde představí lidé okolo dalekohledu Corot i pozemských přehlídek SuperWASP, HAT Network apod. Na přetřes přijde pochopitelně i dalekohled Kepler a jeho dosavadní výsledky.

 

 

 

Reklama