Slavný snímek tváře na Marsu z roku 1976.
Slavný snímek tváře na Marsu z roku 1976.

V polovině 70. let se v marťanské půdě přehrabávala dvojice sond Viking s cílem nalézt stopy života na rudé planetě. Život na čtvrté planetě Sluneční soustavy slavná dvojka nepotvrdila ale ani nevyvrátila. Fanatičtí nadšenci marťanů si tak museli nalézt náhradu, aby měli o dlouhých zimních večerech o čem debatovat. Zatímco Vikingy pracovaly na povrchu, jejich orbitální stupně zkoumaly Mars z oběžné dráhy. V roce 1976 byla zveřejněna fotografie, která se do historie zapsala jako „tvář na Marsu“.

 


Zastánci mimozemského života a konspiračních teorií měli jasno: na Marsu byl v minulosti inteligentní život, jenž postavil tajemnou tvář, aby nám dal vědět o své existenci. Závistivým marťanům se zřejmě kdysi dávno dostalo do rukou číslo National Geographic se Sfingou na titulní stránce a rozhodli se, že si postaví její upravenou kopii.

 

Vědci marně přesvědčovali veřejnost, že tvář na Marsu v oblasti zvané Cydonia je pouhým fádním kopcem a hrou světla a stínů. Lidská mysl má nutkání si vše neznámé přirovnat k důvěrně známým věcem. Pěkným a v astronomii patrně i nejstarším příkladem jsou názvy souhvězdí. Jasné hvězdy připomínaly naším předkům udatné bojovníky, zvířata i výjevy z mytologií.

 

Další kosmické sondy přinesly podrobnější snímky oblasti Cydonia, které blíže odhalují reálnou podobu krajiny. Pěkný snímek poslala na Zemi v roce 2006 evropská sonda Mars Express – viz odkaz.

 

Na „tvář“ se podíval i přístroj HiRISE na sondě Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) a získal dosud nejpodrobnější snímky o rozlišení menším jak 30 cm / pixel. MRO potvrdila to, co se vědělo už dávno. Slavná tvář na Marsu je ve skutečnosti poměrně obyčejný erodovaný masiv.

 

Je jasné, že fanoušky konspiračních teorií přesvědčí snad až exkurze na místě, což konec konců není špatný nápad…zejména pokud by neměli zpáteční letenku.

 

Na nejnovější fotografii byste tvář na Marsu asi nepoznali. Credit: NASA/JPL/University of Arizona
Na nejnovější fotografii byste tvář na Marsu asi nepoznali. Credit: NASA/JPL/University of Arizona

 

Obrázek výše si můžete stáhnout i ve větším rozlišení nebo v rozlišení pro plochu vašeho PC v odkaze.

 

 

 

Zdroj: universetoday.com

 

 

 

 

Reklama