Kamery projektu SuperWASP. Zdroj: www.superwasp.org
Kamery projektu SuperWASP. Zdroj: www.superwasp.org

Projekt SuperWASP se pomalu stává legendárním lovcem tranzitujících exoplanet. Na své konto si patrně nepřipíše tolik úlovků jako kosmický dalekohled Kepler, mezi pozemskými přehlídkami však bude minimálně v nejbližších letech kralovat. Lidé okolo projektu SuperWASP oznámili objev dvou nových exoplanet při příležitosti Letního workshopu Carla Sagana, který probíhá v kalifornské Pasadeně.

 

 

WASP-31 b

 

WASP-31 b má hmotnost asi 0,5 Jupiteru ale poloměr je 1,6x větší. Jedná se tedy o dalšího nafouklého horkého Jupitera. Na objevy podobných exoplanet jsme si v poslední době zvykli, slavným prototypem je WASP-12 b (viz odkaz), kterou objevil také projekt SuperWASP. Zatím nemáme k dispozici podrobnější informace o WASP-31 b, avšak oběžná doba 3,5 dne poměrně dobře ukazuje, že i tentokrát bude za „nafouknutím“ planetárního světa poměrně malá vzdálenost od mateřské hvězdy.

 

WASP-36 b

 

Exoplaneta WASP-36 b má hmotnost 2,4 Jupiterů a poloměr 1,4 Jupiterů. Okolo své mateřské hvězdy obíhá s periodou 1,4 dne.

 

Projekt SuperWASP (Wide Angle Search for Planets) disponuje 8 automatickými kamerami, které jsou umístěny na Roque de los Muchachos (Kanárské ostrovy) a na South African Astronomical Observatory (JAR).

 

Zdroje:

 

 

 

 

Reklama