Kosmická sonda Rosetta, autor: ESA
Kosmická sonda Rosetta, autor: ESA

Vstávat, budíček, planetka! Evropská kosmická sonda Rosetta byla probuzena z vesmírného spánku. Před sebou má jeden ze sekundárních cílů své dlouhé a velmi ambiciózní mise. Zatímco si budete v sobotu užívat někde na koupališti, kosmická sonda letící pod evropskou vlaječkou omrkne jednu z planetek, obíhající mezi Marsem a Jupiterem.

 


Kosmická sonda Rosetta se na svou pouť vesmírem vydala 2. března 2004. Od té doby se potuluje bližšími i trochu vzdálenějšími končinami Sluneční soustavy. Několikrát prolétla okolo Země i Marsu, aby dostala „gravitační nakopnutí“ k další cestě. Hlavním cílem sondy je kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko. Rosetta by měla být v roce 2014 jako první v historii navedena na oběžnou dráhu kolem komety. Následně se odehraje ještě historičtější a dramatičtější okamžik – na povrchu komety přistane modul Philae.

 

Sekundárním cílem mise je průlet okolo dvou planet hlavního pásu. První návštěvu si Rosetta odbyla v září 2008, kdy prolétla okolo planetky 2867 Šteins.

 

V následujících dnech je na programu planetka 21 Lutetia, kterou v roce 1852 objevil z Paříže Hermann Goldschmidt. Místo objevu uvádíme zcela záměrně, neboť Lutetia je latinským názvem dnešní francouzské metropole.

 

Na své cestě vesmírem prolétla sonda Rosetta i okolo Marsu a poslala nám tento nádherný snímek. Tak nějak by asi viděl člověk Mars z jeho oběžné dráhy.
Na své cestě vesmírem prolétla sonda Rosetta i okolo Marsu a poslala nám tento nádherný snímek. Tak nějak by asi viděl člověk Mars z jeho oběžné dráhy.

 

Planetka má velikost asi 100 km a vědce bude zajímat především její možné magnetické pole exosféra.

 

Sonda byla ve středu 7. července mezi 12:45 a 15:05 našeho času probuzena a dostala poslední pokyny. Samotný průlet a veškeré procedury okolo něj proběhnou více méně v automatickém režimu. Signál k sondě sice letí ze Země rychlostí světla, přesto mu to však trvá asi 25 minut. Komunikace se sondou v přímém přenosu tedy nepřipadá v úvahu.

 

Vědecká pozorování by měla být zahájena v sobotu 10. července v 8:45 našeho času. Nejblíže se Rosetta dostane k planetce v 17:44:56 SELČ, kdy bude jen 3 162 km od jejího povrchu. Na nějaké rozkoukávání ale nebude čas. Sonda prosviští okolo planetky rychlostí 15 km/s (54 000 km/h).

 

Aktuální informace vám budeme přinášet prostřednictvím našeho Facebooku a Twitteru. Streamy z obou sociálních sítí naleznete přímo na titulní stránce exoplanety.cz v pravém sloupci.

 

Doporučené odkazy:

 

  

 

 

 

Reklama