Byl jsem tu! Stopy vozítka Opportunity v marťanské půdě.
Byl jsem tu! Stopy vozítka Opportunity v marťanské půdě.

Píše se 25. leden 2004 a na povrchu Marsu přistává vozítko Opportunity. Společně se svým kolegou mají několik týdnů brouzdat po povrchu rudé planety a zkoumat okolí místa přistání. Primární část mise je naplánována na 3 měsíce. Za tu doby by měly vozítka splnit základní úkoly, takže by mohlo být jejich účinkování na Marsu prohlášeno za úspěšné. Dnes, v roce 2010, hledáme jen dost těžko slova, kterými můžeme popsat příběh dvou vytrvalých vyslanců lidstva…

 

Ve čtvrtek 20. května 2010 se Opportunity zapsal do historie dobývání vesmíru. Mezi legendy už sice vstoupil dříve, avšak nyní překročil milník, o němž se do poslední chvíle v JPL mluvilo jen šeptem. Opportunity překonal letitý rekord v době pobytu na Marsu. Do dnešních dní ho držela americká sonda Viking 1. Ta přistála na povrchu rudé planety 20. června 1976 a vydržela ve funkčním stavu do 13. listopadu 1982, kdy řídicí středisko ztratilo se „základnou“ Viking v oblasti Chryse Planitia kontakt.

 

Rekordní dobu 6 let a 116 dní nyní překonalo vozítko Opportunity. V JPL ale šampaňské neteklo. Opportunity ještě může o rekord přijít. Vyfouknout mu ho může jeho dvojče rover Spirit, který na povrchu planety dokonce přistál o několik dní dříve (4. ledna 2004), ale 22. března letošního roku přešel do režimu zimního spánku a není tak považován za aktivní sondu. NASA se v nejbližších týdnech a měsících pokusí Spirit probudit, pokud se to povede, bude majitel rekordu přepsán.

 

Sonda Viking na Marsu

 

Opportunity mezi tím pokračuje ve výzkumu kráteru Endeavour. K 12. květnu letošního roku mělo vozítko na tachometru úctyhodných 20 672,90 metrů. Popřejme mu další šťastné metry při brouzdání po povrchu čtvrté planety Sluneční soustavy. Let’s Go Opportunity!

 

Další informace na: marsrovers.jpl.nasa.gov

 

Doporučujeme:

 

 

 

Reklama