Jezero Don Juan. Zdroj: science.siu.edu
Jezero Don Juan. Zdroj: science.siu.edu

Astrobiologie se zabývá otázkami života ve vesmíru, avšak inspiraci hledá i na povrchu naší planety. Už delší dobu přitahuje pozornost astrobiologů i dalších vědců malé jezero Don Juan, které nalezneme v západní části Antarktidy.

 

Co do velikosti (přibližně 300 metrů) spadá Don Juan spíše mezi malá jezírka. Se svou hloubkou sotva 10 centimetrů by dokonce aspirovalo na kategorii „velká louže“. Přesto neváhá nejeden astrobiolog cestovat tisíce kilometrů, aby mohl poblíž tohoto skvostu světové geologie pracovat. Don Juan je nejslanějším jezerem na světě. Jeho vody jsou 8x slanější než slavné Mrtvé moře a v souboji s pozemskými oceány vyhrává dokonce 18x.

 

Jezero bylo objeveno v roce 1961, ale teprve několik posledních let je vděčným cílem astrobiologů, geologů i biochemiků. Nedávno prováděl v jeho okolí výzkum tým pod vedením vědců z University of Georgia, který zde nalezl dosud neznámý geologický mechanismus vzniku některých skleníkových plynů – zejména oxidu dusného.

 

Astrobiologové se domnívají, že nejbližší příbuzný jezera Don Juan neleží na Zemi ale na Marsu. Poznatky z kosmických sond naznačují, že by se pod povrchem rudé planety mohly nacházet obdobná jezírka velmi slané vody. Don Juan je dobrým příkladem toho, že podobné jezera tekuté vody mohou existovat i při velmi nízkých teplotách. Samotný Don Juan prakticky nikdy nezamrzá a to i přesto, že se zde teploty pohybují okolo -30 až -40°C.

 

Antarktické jezero bude vhodnou „laboratoří“ pro testování přístrojů, které se mají vydat na palubách kosmických sond k Marsu. Rudá planeta zůstává pro astrobiology jedním z hlavních cílů v rámci Sluneční soustavy a to i přesto, že se do popředí zájmu dostávají spíše některé měsíce Saturnu a Jupiteru (Enceladus, Titan, Europa).

 

Zdroj: astrobio.net

 

 

 

 

Reklama