Zdroj: Wikipedia
Zdroj: Wikipedia

Exoplanety.cz se letos rozhodly mediálně podpořit celosvětovou akci „Ručníkový den“ (anglicky Towel Day), která bude probíhat po celý den v úterý 25. května. Do Ručníkového dne se můžete zapojit i vy! Vše potřebné najdete ve své koupelně…

 

 

Co je to ručníkový den?

 

Ručníkový den je celosvětová akce, při níž vzdávají fanoušci Douglase Adamse hold jeho osobě i dílu. Tato recese je odkazem na Adamsovo stěžejní dílo Stopařův průvodce po Galaxii, ve kterém je ručník označen za nejpotřebnější věc, kterou stopař u sebe může mít.

 

 

Proč 25. května?

 

Tento den se paradoxně (vesmír je plný paradoxů) vůbec nijak nevztahuje ke Stopařově průvodci po Galaxii ani k životu Douglase Adamse. Nápad uspořádat Ručníkový den se zrodil krátce po náhlé smrti slavného autora sci-fi dne 11. května 2001. Původně měla netradiční vzpomínková akce proběhnout týden po Adamsově úmrtí, avšak za tak krátkou dobu by se nestihlo zmobilizovat dostatek lidí. Proto byl termín postupně posouván až na konečný 25. květen. Na tento den připadá Ručníkový den každoročně.

 

 

Jak se mám zapojit?

 

Zapojit se můžete jednoduše. V úterý 25. května noste u sebe po celý den ručník!

 

 

Pošlete nám svou fotku s ručníkem!

 

Zúčastníte se Ručníkového dne?? Pošlete nám svou fotku s ručníkem na email: rucnik@exoplanety.cz. Fotografie zveřejníme! Kromě samotného snímku (formát jpg, tif, gif) připojte také:

  • Jméno (stačí křestní)
  • Bydliště (město, kraj)
  • Kde jste se zúčastnili Ručníkového dne
  • Případně i drobný komentář – maximálně cca 50 slov

 


Stopařův průvodce po Galaxii říká o ručníku:

 

Ručník je skutečně kolosálně užitečná součást výbavy hvězdného stopaře. Především má značnou praktickou cenu – můžete se například do něj zabalit, aby vám nebylo zima, když poskakujete napříč chladnými měsíci planety Jaglan Beta. Můžete na něm ležet na zářivých, mramorovým pískem vystlaných plážích Santraginu V a vdechovat opojné výpary z jeho moří. Můžete na něm spát pod hvězdami, jež tak rudě září na planetě pouští, Kakrafúnu. Můžete ho použít jako plachtu, až poplujete na maličkém voru po proudu drsné řeky Moth, můžete ho namočit pro boj zblízka, nebo si jím zahalit hlavu, abyste necítili jedovaté pachy žravé obludy Blátotlačky z Traalu a nestřetli se s jejím pohledem (je to nepředstavitelně tupé zvíře, myslí si, že když ji nevidíte, nevidí ani ona vás – blbá jak tágo, ale značně žravá). Když jste v úzkých, můžete jím signalizovat o pomoc. No, a samozřejmě se jím také můžete utřít, pokud vám po tom všem ještě připadá dost čistý.

 

Co je však ještě důležitější, je obrovský psychologický význam ručníku. Tak například když nějaký paďour (paďour = ten, kdo není stopař) zjistí, že stopař má ručník, automaticky předpokládá, že vlastní rovněž kartáček na zuby, žínku, mýdlo, krabici sušenek, čutoru, kompas, mapu, klubko provázku, sprej proti mravencům, výbavu do deště, skafandr atd. ap. A nejen to. Rád stopaři půjčí kterýkoli ze jmenovaných předmětů nebo cokoliv jiného, co stopař nešťastnou náhodou „ztratil“. Onen paďour si totiž pomyslí, že ten, kdo dokázal stopovat napříč a našíř celou galaxii, žít v drsných podmínkách a za pár šupů, porvat se s osudem a přeprat ho, a kdo přesto vždycky ví, kde má ručník, je zřejmě člověk, s nímž je nutno počítat.

 

Tento obrat ostatně pronikl i do stopařského slangu. Lze například říct: „Hele, sasuješ toho húpyho Forda Prefecta? To ti je teda frúd, kterej fakticky ví, kde má ručník.“ (sasovat = znát, brát na vědomí, seznámit se s, poznat po sexuální stránce; húpy = opravdu děsný frajer, frúd = opravdu děsně správný frajer).


 


Trailer k filmu Stopařův průvodce po Galaxii

 

 

Proč exoplanety.cz podporují Ručníkový den?

 

Myslíme si, že určitá sci-fi díla představují výborný způsob, jak podnít v lidech zájem o život ve vesmíru. Nedávno jsme psali několik článků o filmu Avatar:

Stopařův průvodce po Galaxii od Douglase Adamse patří do zlatého fondu „vesmírem laděných“ sci-fi děl a může být vstupní branou některých lidí k zájmu o život ve vesmíru.

 

 

Ručník vesmírného stopaře

 

K Ručníkovému dni můžete použit libovolný ručník ze své koupelny, lze si také objednat speciální suvenýr s nápisem „NEPROPADEJTE PANICE“ (DON’T PANIC), což je onen slavný vlídný nápis na Stopařově průvodci po Galaxii. V České republice lze speciální ručník objednat na pc-sestavy.i7.cz za 242 Kč.

 

 

Zajímá vás život ve vesmíru? Objednejte si ZDARMA zasílání elektronického časopisu Gliese, který 4x ročně přináší informace o výzkumu planet u cizích hvězd a hledání života ve vesmíru. Horké novinky najdete také na našem Facebooku.

 

 

Doporučené a použité odkazy:

 

 

NEPROPADEJTE PANICE

 

 

 

 

 

Reklama