United Kingdom Infrared Telescope
United Kingdom Infrared Telescope

Bez velkého zájmu médií i astronomických webů byl před pár dny oznámen na kongresu Královské astronomické společnosti v Glasgow jeden z největších letošních objevů. Astronomům se podařilo objevit hnědého trpaslíka s poněkud neromantickým názvem UGPS J072227.51-054031.2 (nebo zkráceně UGPS 0722-05). Zajímavá není pouze jeho povrchová teplota, která se odhaduje na pouhých 230 °C, ale především vzdálenost této nedokonalé hvězdy od nás. Hnědý trpaslík UGPS 0722-05 se nachází směrem v souhvězdí Jednorožce ve vzdálenosti pouhých 9,6 světelných let, což jej pasuje do role 7. nejbližší hvězdy po Slunci.

 


Objevitel Philip Lucas z University of Hertfordshire jedním dechem dodává, že vzdálenost hnědého trpaslíka je zatím pouze odhadem a teprve v nejbližších týdnech bude upřesněna. Další studie už však zřejmě nic nezmění na tom, že se UGPS 0722-05 v pohodě vměstná do přehledu 10 nejbližších hvězd.

 

Vzdálenost hnědého trpaslíka byla určena na základě měření jeho roční paralaxy. Jedná se o úhel, pod jakým byste z povrchu UGPS 0722-05 viděli poloměr oběžné dráhy Země. Vzhledem k pohybu Země kolem Slunce zdánlivě opisuje každá hvězda na obloze malou elipsu, jejíž velká poloosa má hodnotu právě roční paralaxy a udává se v úhlových vteřinách. Čím je hvězda blíže k Zemi, tím je její paralaxa větší.

 

Nejbližší známou hvězdou po Slunci je Proxima Centauri, nacházející se ve vzdálenosti 4,3 světelných let daleko. Současný objev hnědého trpaslíka UGPS 0722-05 nám připomíná, že naše nejbližší vesmírné okolí neznáme příliš dobře. Nelze úplně vyloučit, že v budoucnu dojde k objevu dalšího a dost možná ještě bližšího hvězdného souseda našeho Slunce.

 

Hnědí trpaslíci jsou obecně považování za přechodnou fázi mezi planetou a hvězdou o hmotnosti více než 13 Jupiterů. Hnědý trpaslík nemá dostatečnou hmotnost k tomu, aby se v jeho nitru zažehly klasické termonukleární reakce, jak tomu bývá u „správných hvězd“. Hnědí trpaslíci vyzařují jen málo světla zejména v infračervené části spektra.

 

Hnědý trpaslík v představách malíře. Zdroj: http://outreach.jach.hawaii.edu
Hnědý trpaslík v představách malíře. Zdroj: http://outreach.jach.hawaii.edu

 

UGPS 0722-05 vyzařuje jen 0,000026 % světla ve srovnání se Sluncem. Jeho velikost odpovídá přibližně Jupiteru, avšak hmotnost je 5x až 30x větší ve srovnání s Jupiterem. Rozpětí odhadované hmotnosti sice spadá do kategorie planet, avšak je velmi nepravděpodobné, že by UGPS 0722-05 byl osamoceně putující planetou. Ze spektra vyplývá, že se jedná o hnědého trpaslíka kategorie T, jenž obsahuje velké množství vodní páry a metanu. Od roku 1995 objevili astronomové už více než 100 hnědých trpaslíků této kategorie.

 

Philip Lucas a jeho kolegové objevili UGPS 0722-05 už 8. listopadu 2006 pomoci dalekohledu UKIRT (United Kingdom Infrared Telescope) na Havaji, jehož průměr primárního zrcadla dosahuje 3,8 metrů.

 

Dosud nejbližší známí hnědí trpaslíci obíhají okolo hvězdy Epsilon Indi, která se nachází ve vzdálenosti 11,8 světelných let od Země. U této hvězdy byli v roce 2003 objevení hned dva hnědí trpaslíci o hmotnosti 40 a 60 Jupiterů.

 

UGPS 0722-05 ve faktech

 

  • Vzdálenost od Země (odhad): 9,6 světelných let (7. nejbližší hvězda po Slunci)
  • Lokalizace: souhvězdí Jednorožce
  • Hmotnost: 5 až 30 Jupiterů
  • Kategorie: T10
  • Povrchová teplota: cca 230 °C

 

 

Zdroje:

 

  

 

 

 

Reklama