Rover Curiosity

Nebojte, nevyhlašujeme veřejnou sbírku na první český hvězdolet k rudé planetě. Určitě jste už někdy slyšeli o netradiční kampani NASA, kterou v poslední době převzaly i jiné kosmické agentury. Vždy, když se chystá do vesmíru kosmická sonda, vyhlásí její tým šikovnou propagační kampaň. Během několika sekund se můžete přes internet zdarma zaregistrovat a vaše jméno (či iniciály blízké osoby) budou vypáleny na DVD nebo nahrány na čip a odeslány společně se sondou vstříc dobrodružstvím při výzkumu Sluneční soustavy.

 

Podobným způsobem se už do vesmíru vydaly jména tisíců pozemšťanů na palubě sond Phoenix, Deep Impact, Dawn, či dalekohledu Kepler.

 

Od poloviny loňského roku můžete skrz internet poslat své jméno k Marsu na palubě vozítka Curiosity, jehož start se očekává příští rok. Na webu bohužel není termín ukončení akce, takže vám nedokážeme říci, kolik ještě máte času.

 


Formulář pro odeslání svého jména k Marsu najdete na adrese:
http://marsprogram.jpl.nasa.gov/msl/participate/sendyourname/

 

Stačí vypsat své údaje nebo jméno některého příbuzného či přítele:

  • First Name – křestní jméno
  • Last Name – příjmení
  • Select your Country – zde musíte nalézt svou zemi: Czech Republic
  • Enter your Zipcode – zde můžete napsat své PSČ. Tato volba je primárně udělána pro uživatele z USA, vy zde můžete napsat PSČ svého města nebo jakékoliv jiné číslo.

 

Pak stačí kliknout na Submit a je vymalováno! Na stránce se vám poté objeví hezký certifikát, ve kterém vám NASA poděkuje za vaší účast při výzkumu vesmíru. Certifikát si můžete uložit (v prohlížeči dejte Soubor => Uložit stránku jako…)

 

Současná kampaň přináší jednu novinku. Na adrese marsparticipate.jpl.nasa.gov najdete žebříček států, ze kterých se registrovalo nejvíce uživatelů. Proto neváhejte a pomozte České republice posunout se v „hitparádě“ na lepší pozici. Aktuálně okupujeme sympatickou 25. místo, ale máme navíc, no ne?

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=jlcJZL3MDHw

 

 

 

 

Reklama