Vybrané krátery v severních oblastech Měsíce
Vybrané krátery v severních oblastech Měsíce

Několik kosmických sond potvrdilo přítomnost vodního ledu v polárních oblastech Měsíce. O jeho existenci po loňském úspěchu sondy LCROSS (viz seznam článků) už prakticky nikdo nepochybuje. Na paškál tak přichází otázka, kolik že tam toho ledu vlastně je? Vědci nyní zveřejnili výsledky z indické sondy Chandrayaan-1.

 


První indický kosmoplavec operoval na oběžné dráze Měsíce od listopadu 2008 do konce srpna 2009, analýza získaných dat pokračuje i nadále. Vědci z texaského Lunárního a planetárního institutu nyní zveřejnili výsledky z výzkumu radaru Mini-SAR, který na palubě sondy provozovala NASA.

 

Přístroj se zaměřil na studium asi 40 vybraných kráterů o průměru 2 až 15 km v severních oblastech Měsíce. Na dno kráteru prakticky nikdy nedopadají sluneční paprsky, takže přítomnost vodního ledu je v těchto lokalitách nejpravděpodobnější.

 

Podle výsledků se zdá, že krátery ukrývají asi 600 milionů tun vodního ledu. Na první pohled je to hodně vysoké číslo, ale nenechme se zmást! Prvním problémem je fakt, že vodní led je v podobě krystalů, smíchaných s měsíční horninou. Na vydolování jednoho litru vody byste se opravdu hodně zapotili. Druhým problémem je samotné množství. Je 600 milionů tun opravdu tak moc?

 

Pokud předpokládáme, že hustota vody je přibližně 1000 kg/m3, pak sonda nalezla přibližně 600 milionů m3, což je mimochodem o něco méně, než je celkový objem vodní nádrže Orlík. Zda je to hodně nebo málo už nechám na vašem uvážení.

 

Zdroj: universetoday.com

 

 

 

Reklama