Exoplaneta u mladé hvězdy.
Exoplaneta u mladé hvězdy.

Španělským astronomům se podařilo objevit dosud nejmladší známou exoplanetu. Její stáří se odhaduje na 35 milionů let, což je asi 128x méně ve srovnání se Zemí. Nejmladší dosud známa exoplaneta měla v rodném listě uveden věk 100 milionů let.

 

Nová exoplaneta s označením BD+20 1790 b má hmotnost asi 6 Jupiterů a okolo svého slunce obíhá ve vzdálenosti 0,066 AU s periodou 7,8 dní. Na základě získaného spektra mateřské hvězdy se podařilo odhadnout stáří planetárního systému na 35 milionů let. Pro srovnání uveďme, že Sluneční soustava vznikla přibližně před 4,5 miliardami lety.

 

Astronomové doposud objevovali planety především u hvězd, které vznikly před více než 100 miliony lety. Důvodem samozřejmě není absence planet u mladých hvězd, ale spíše lehká ignorace těchto hvězd samotnými astronomy. Mladé hvězdy žijí velmi bouřlivým životem, mají silné magnetické pole, generují obří erupce a skvrny. Drtivou většinou exoplanet objevují astronomové nepřímými metodami. V případě mladých hvězd je obtížné rozlišit projevy samotné hvězdy od působení případného planetárního průvodce.

 

Mateřskou hvězdou nejmladší exoplanety je oranžový trpaslík BD+20 1790. Jedná se o hvězdu o hmotnosti 0,63 Slunce a nalezneme ji ve vzdálenosti 83 světelných let v souhvězdí Blíženců.

 

Tým astronomů pozoroval hvězdu 5 let především dvěma přístroji. Tím prvním je spektrograf SOFIN na 2,56 m velkém dalekohledu NOT (Nordic Optical Telescope) na Observatorio del Roque de los Muchachos (La Palma, Kanárské ostrovy). Druhým přístrojem je pak spektrograf FOCES, jenž je umístěn na 2,2 m velkém dalekohledu na Observatoři Calar Alto (Sierra de Los Filabres, Andalusie, Španělsko).

 


Zdroje:

 

 

 

 

 

 

Reklama