Oběžná dráha fragmentu číslo 33006 ze satelitu KOSMOS 2421

Ve středu v 15:30 místního času vyděsila obyvatele středního Mexika mohutná exploze. Prvotní hypotézy o dopadu letadla vyloučily záhy místní úřady. Na přetřes se tak dostala teorie o dopadu meteoritu. Světlo do celé situace nakonec vnesla až Mexická kosmická agentura.

 

K výbuchu došlo ve státě Hidalgo mezi městy Ahuazotepec a Cuautepec. Oblast nalezneme východně od mexické metropole. Místní úřady se zpočátku domnívaly, že se jedná o havárii menšího letadla. Při ohledání předpokládaného místa dopadu však nebyly nalezeny žádné trosky. Po nalezení údajného kráteru o průměru 30 metrů se začalo hovořit o dopadu meteoritu.

 

Oběžná dráha fragmentu číslo 33006 ze satelitu KOSMOS 2421
Oběžná dráha fragmentu číslo 33006 ze satelitu KOSMOS 2421

 

Fernando de la Peña z Mexické kosmické agentury (AEXA) potvrdil médiím, že explozi pravděpodobně způsobil objekt z vesmíru. Nejedná se však o meteorit, ale o zbytky satelitu ruského námořnictva.

 


Zvětšit mapu

 

Stránky Mexické kosmické agentury (AEXA) uvádějí, že za incidentem jsou zřejmě trosky ruského satelitu KOSMOS 2421, který sloužil ruskému námořnictvu k vědeckému výzkumu. Družice se vydala na oběžnou dráhu 25. června 2006. V březnu 2008 však družice pravděpodobně po kolizi s kosmickým smetím explodovala.

 

Pozemskými přístroji bylo detekováno na 300 fragmentů, které z družice zbyly. Jeden z nich s označením 33006 se měl v danou dobu pohybovat právě nad místem dopadu a okolo 10. února vstoupit do zemské atmosféry. Je však značně nepravděpodobné, že by dopad kosmického smetí vyhloubil kráter o průměru 30 metrů. Nalezený kráter tak nemusí s dopadem souviset, jeho velikost byla nadhodnocena nebo je nakonec příčinou výbuchu něco jiného než kosmické smetí.

 

Zdroj: AEXA

 

Video na stránkách deníku El Universal: odkaz

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama