Srážka planet v představách malíře

Astronomové z Kalifornské univerzity zveřejnili počátkem ledna výsledky svého průzkumu okolí hvězdy HD 131488. Svou studii opírají zejména o pozorování dalekohledu Gemini South telescope, který nalezneme v Chile. Jedná se mimochodem o jednoho z dvojčat Gemini observatory – druhý dalekohled najdeme na Havaji. Oba disponují primárním zrcadlem o průměru 8 metrů, jenž je posouvá do „top třídy“ astronomických observatoří. Vraťme se ale zpět k hvězdě HD 131488 a jejímu velmi zajímavému okolí.

 

Hvězdu HD 131488 nalezneme ve vzdálenosti 500 světelných let v souhvězdí Kentaura. Jedná se o relativně tuctovou hvězdu o hmotnosti 3 Sluncí. Ačkoliv se u ženy věk neuvádí, zde musíme pro kvalitu výkladu udělat výjimku. HD 131488 vznikla před 10 miliony lety, což je ve srovnání se stářím Slunce (4,6 miliardy let), téměř nedávno. Pro rozveselení našeho sluníčka připomeňme, že hmotnější hvězdy jako je HD 131488 se dožívají ve srovnání se Sluncem kratšího věku.

 


Elektronický časopis Gliese – 4x ročně ve formátu pdf. Objednávejte zdarma – podrobnosti


 

Astronomové nalezli poblíž hvězdy HD 131488 disk horkého prachu, ze kterého se tradičně formují nové planety. Informace sama o sobě není nikterak zvláštní, podobných disků už bylo objeveno mnoho. Tento se však od svých předchůdců liší ve svém složení, které neodpovídá běžným modelům. Po typických olivínech, křemičitanech nebo pyroxenech ani památka.

 

Podle astronomů je jediným možným vysvětlením relativně nedávná srážka dvou exoplanet, ze kterých zbyl jen horký prach. Na oběžné dráze některého z bývalých planetárních objektů se může pochopitelně formovat nové těleso, dalekohled ho však odhalit nedokázal.

 

Srážka planet v představách malíře a srovnání Sluneční soustavy a prachových disků u hvězdy HD 131488.
Srážka planet v představách malíře a srovnání Sluneční soustavy a prachových disků u hvězdy HD 131488.

 

Podobné srážky nejsou ve vesmíru neobvyklé. Kosmický dalekohled Spitzer nedávno pozoroval pozůstatky velké srážky u hvězdy HD 172555. V diskusi o velkých planetárních kolizích nemusíme ani opouštět naší planetární soustavu. Důsledek jedné takové srážky nás občas budí ze spaní. Nejedná se přitom o finanční úřad ale o náš Měsíc. Podle současných teorií se Země (nebo spíše její zárodek) krátce po svém vzniku srazila s objektem o velikosti dnešního Marsu. Následkem této kolize se okolo Země vytvořil disk horkého materiálu a z něj se poměrně rychle zformoval Měsíc.

 

Kromě horkého materiálu ve vzdálenosti přibližně 1 AU objevil dalekohled rovněž chladnější disk ve vzdálenosti asi 45 AU od hvězdy HD 131488. Podle astronomů se může jednat o analogii Kuiperova pásu ze Sluneční soustavy.

 

Obrázek k článku si můžete stáhnout ve vysokém rozlišení (tif) na gemini.edu.

 

Zdroje:

 

 

 

 

 

 

Reklama