Spektrum exoplanety HR 8799 c
Spektrum exoplanety HR 8799 c

Astronomové z Evropské jižní observatoře pokořili další milník ve výzkumu exoplanet. Vůbec poprvé v historii se jim podařilo získat spektrum exoplanety přímou metodou.

 


Přístroj NACO, který je instalován na dalekohledu VLT (Very Large Telescope) v Chile, si na své konto připsal velký úspěch. Astronomům se pomoci něj podařilo získat spektrum exoplanety HR 8799 c. Plynný obr má hmotnost asi 10 Jupiterů a okolo své mateřské hvězdy obíhá ve vzdálenosti 38 AU s dobou oběhu 189 let.

 

Hvězda HR 8799 a exoplaneta HR 8799 c (v kroužku) pohledem dalekohledu VLT.
Hvězda HR 8799 a exoplaneta HR 8799 c (v kroužku) pohledem dalekohledu VLT.

 

Astronomům se už dříve podařilo získat spektra některých exoplanet pomocí kosmického dalekohledu Spitzer a Hubblova kosmického dalekohledu. Jednalo se však o spektra tranzitujících exoplanet. Kosmické dalekohledy pozorovaly planety u cizích hvězd ve chvíli, kdy se nacházely před hvězdou a následně v okamžiku, kdy byly schovány za svým sluncem. Získaná spektra se následně odečetla, čímž astronomové získali spektrum planety.

 

Současný úspěch dalekohledu VLT je však odlišný. Vědci z Evropské jižní observatoře (ESO) získali spektrum exoplanety přímo. Podobný postup je samozřejmě velmi technicky náročný, neboť planeta je nemilosrdně přezářená světlem své mateřské hvězdy.

 

Exoplaneta HR 8799 c byla objevena přímým zobrazením před dvěma lety a to společně se svými dvěma brášky. Okolo hvězdy obíhají celkem tři exoplanety o hmotnosti 7 až 10 Jupiterů a s dobou oběhu 100 až 465 let. Přímým zobrazením se do dnešních dní podařilo objevit 11 z více než 420 exoplanet.

 

Tři exoplanety u hvězdy HR 8799 na snímku z Gemini North Telescope

 

Teplota atmosféry exoplanety HR 8799 c se odhaduje na 800°C a ze získaného spektra astronomové nejsou příliš moudří. Spektrum neodpovídá teoretickým modelům, takže jeho rozbor bude vyžadovat delší čas. Dalekohled VLT se také pokusí získat spektra zbývajících dvou exoplanet.

 

Mateřská hvězda HR 8799 má hmotnost asi 1,5 Sluncí. Její stáří se odhaduje na 60 milionů let a je obklopena prachovým diskem. Hvězda HR 8799 se nachází ve vzdálenosti 130 světelných let v souhvězdí Pegase a na obloze ji uvidíte už menším dalekohledem.

 

Planetární systém u hvězdy HR 8799 na exoplanet.eu

 

Zdroj: ESO

 

 

 

 

 

Reklama