Hvězda 61 Vir v souhvězdí Panny hostí nejméně 3 exoplanety. Autor: NASA, Sky View
Hvězda 61 Vir v souhvězdí Panny hostí nejméně 3 exoplanety. Autor: NASA, Sky View

Astronomové pokračují v souboji o objev první planety zemského typu, která obíhá v obyvatelné zóně. Nalezení druhé Země je podle všeho na spadnutí a otázkou už není zda, ale kdo a kdy. Bude exoplaneta objevena pozemským nebo kosmickým dalekohledem? To je zatím ve hvězdách, avšak mezinárodní tým vědců v pondělí 14. prosince 2009 oznámil další pokrok v podobě objevu dvou super-Zemí, jenž obíhají okolo hvězd typu Slunce.

 

Mezinárodní tým astronomů vede Steven Vogt of the z University of California a Paul Butler z Carnegie Institution of Washington. Astronomové využili jedny z největších pozemských dalekohledů na světě – Anglo-Australian Telescope (AAT) v Novém Jižním Walesu a Keckův dalekohled na Havaji.

 

61 Virginis

 

Hned tři nové exoplanety se podařilo objevit u hvězdy 61 Virginis, která se nachází ve vzdálenosti 28 světelných let v souhvězdí Panny a za dobrých podmínek je vidět na obloze i pouhým okem. Hvězda je co do věku, hmotnosti a spektrální třídy velmi podobná našemu Slunci.

 

Tým odhalil přítomnost nejméně třech planet o hmotnosti 5 až 25 Zemí. První z nich 61 Vir b je super-Zemí o hmotnosti 5,3 Zemí a okolo hvězdy obíhá s periodou jen 4,2 dny. Exoplaneta má sice pevný povrch ale příliš malá vzdálenost od hvězdy vylučuje jakoukoliv naději na existenci života. 61 Vir b má navíc vázanou rotaci, takže je ke svému slunci natočena stále stejnou stranou.

 

Další dvě exoplanety sice obíhají ve větší vzdáleností, ale mají také větší hmotnost. Planeta 61 Vir c má hmotnost 18 Zemí a dobu oběhu 38 dní. Kolegyně s označením 61 Vir d pak hmotnost 24 Zemí a oběžnou dobu 124 dní. Mateřská hvězda 61 Virginis není pro lovce exoplaneta úplnou neznámou. Kosmický dalekohled Spitzer odhalil, že hvězdu obklopuje prachový disk, který sahá do vzdálenosti dvakrát větší, než je v naší Sluneční soustavě oběžná dráha Pluta. Astronomové nevylučují, že okolo hvězdy může obíhat i planeta o velikosti Země, na jejímž povrchu mohou být podmínky vhodné k životu.

 

Planetární systém u hvězdy 61 Vir a porovnání se Sluneční soustavou.
Planetární systém u hvězdy 61 Vir a porovnání se Sluneční soustavou.

 

HD 1461

 

Další nový planetární systém byl odhalen u hvězdy HD 1461. Jedná se o hvězdu podobnou Slunci, kterou nalezneme ve vzdálenosti 76 světelných let v souhvězdí Velryby. Také ona je za dobrých podmínek pozorovatelná pouhým okem.

 

Okolo hvězdy obíhá exoplaneta HD 1461 b, jejíž hmotnost se odhaduje na 7,5 Zemí, což je přibližně uprostřed mezi hmotnostmi naší planety a Uranu. Okolo své hvězdy obíhá s periodou 5,7 dne. Hvězda HD 1461 by měla hostit ještě další dvě hmotnější exoplanety. Jejich existence však zatím není zcela prokázána.

 

Základní údaje o nových exoplanetách. Další dvě exoplanety u hvězdy HD  1461 nejsou v tabulce zaneseny, neboť čekají na potvrzení a upřesnění údajů.
Základní údaje o nových exoplanetách. Další dvě exoplanety u hvězdy HD 1461 nejsou v tabulce zaneseny, neboť čekají na potvrzení a upřesnění údajů.

 

Pod pojmem super-Země astronomové chápou planetu o hmotnosti 2 až 10 Zemí. Všechny planety byly objeveny metodou měření radiálních rychlostí.

 

Zdroje:

 

 

 

 

 

 

Reklama