CCD čipy družice Kepler
CCD čipy družice Kepler

Dobré zprávy přišly od vědeckého týmu, který pracuje s kosmickým dalekohledem Kepler. V tuto chvíli je už oficiálně jasné, že informace o vážných problémech lovce exoplanet, zveřejněné v časopisu Nature, nebyly pravdivé. NASA více méně potvrdila druhou verzi „příběhu“, o které jsme psali před několika dny.

 

Ve dnech 18. a 19. října proběhlo zatím poslední stahování dat z dalekohledu Kepler pomocí sítě radioteleskopů Deep Space Network. Vědecký tým už má na kontě několik možných objevů exoplanet, které se v současné sobě prověřují. Pokud se nestane nic mimořádného, měli by astronomové oznámit první úlovky Keplera v lednu na zasedání Americké astronomické společnosti. Je však nutné poznamenat, že se bude jednat o exoplanety s krátkou oběžnou dobu v řádech dnů až týdnů.

 

NASA se v nejnovější zprávě nepřímo vyjádřila ke spekulacím minulých dní. Šumem prý trpí praktický všechny moduly, s čímž se ale počítalo před startem a tento problém je řešitelný pouze úpravou naměřených dat softwarem. Korekční program na odstranění šumu NASA vyvíjí. K tomu, aby byl co nejefektivnější, potřebuje podklady a ty lze získat pouze pozorováním. Proto problém nebylo možné vyřešit před startem, i když si NASA dala pozor na to, aby šum minimalizovala.

 

Zdroj: kepler.nasa.gov

 

 

 

 

Reklama