Radioteleskop, kterým bude zpráva odeslána, se nachází v Austrálii.
Radioteleskop, kterým bude zpráva odeslána, se nachází v Austrálii.
Posíláte rádi SMS? My vám teď poradíme, jak poslat krátkou textovou zprávu na planetu, nacházející se 20 světelných let od Země a to úplně zadarmo.

 


Australští astronomové se rozhodli oslavit tamní Národní týden vědy a Mezinárodní rok astronomie netradičním způsobem. Vyhlásili kampaň, do které se může zapojit úplně každý. Stačí napsat krátkou zprávu o maximálně 160 znacích. Váš text bude radioteleskopem odeslán směrem k planetárnímu systému u hvězdy Gliese 581. Okolo této hvězdy obíhají tři planety a jedna z nich v zóně života.

 

Jak to funguje?

 

Na napsaní zprávy máte čas do pondělí 24. srpna do 9:00 našeho času. Poté budou všechny zprávy předány do laboratoří JPL, které sídlí v Kalifornii a spadají pod NASA. Zde budou texty převedeny do binárního kódu a připraveny pro radioteleskop. Následně budou vráceny zpět do Austrálie. K exoplanetě Gliese 581 d je odešle radioteleskop o průměru 70 metrů, nacházející se v areálu Canberra Deep Space Communication Complex. Podobné radioteleskopy jsou na světě jen tři a běžně se používají pro komunikaci s kosmickými sondami, jenž zkoumají tělesa Sluneční soustavy.

 

Odpověď nejdříve v roce 2051

 

Zpráva dorazí k exoplanetě Gliese 581 d někdy okolo prosince 2029 (plus mínus několik měsíců). Mateřská hvězda se nachází ve vzdálenosti asi 20 světelných let od Země, takže zprávě pohybující se rychlostí světla, to bude trvat právě 20 let. Exoplaneta Gliese 581 d je v současné době jedinou známou planetou, která obíhá okolo své hvězdy v zóně života a má kamenný povrch. Teoreticky se tak může na planetě vyskytovat život, i když je to velmi málo pravděpodobné. Pokud by ale přece jen na planetě někdo byl a na vaší zprávu odpověděl, bude ji to trvat zpět na Zem dalších 20 let. Odpovědi se tak dočkáte nejdříve okolo roku 2051. Může se to zdát jako příliš dlouhá doba, ale vzdálenosti mezi hvězdami jsou obvykle ještě větší. Mateřská hvězda Gliese 581 patří mezi 100 nejbližších hvězd.

 

Jak zprávu napsat?

 

Akceptován je bohužel pouze text v anglickém jazyce. Pro napsání zprávy použijte formulář zde: http://www.hellofromearth.net/gliese581d/register/index.htm. Kromě textu zprávy (musí být maximálně 160 znaků dlouhý), zadáváte své jméno, e-mail, město a stát. Upozorňuji na svou zkušenost: web je často přetížen a včera večer se na něj nedalo chvílemi dostat.

 

Nezapomeňte odsouhlasit podmínky – zakřížkovat I accept the terms and conditions.

 

Pokud vše vyplníte správně, přijde vám email s potvrzením a odkazem, na který musíte kliknout (kvůli potvrzení emailové adresy). V případě, že vaše zpráva bude zamítnuta (např. nebyla v angličtině, obsahovala vulgární výrazy apod.) bude vám to také oznámeno a můžete vše zkusit znova. Pozor! Email se nezasílá automaticky, ale po schválení zprávy administrátorem, je tedy nutné být trpělivý. Po potvrzení vám přijde ještě jeden email a do 10 minut se vaše zpráva objeví na webu. S druhým emailem obdržíte také heslo pro případ, že by jste chtěli svou zprávu pozměnit.

 

Na stránkách jsou také další informace. Jako inspiraci si můžete prohlédnout výběr nejlepších zpráv – odkaz.

 

Ve středu 12. srpna ve 22:00 bylo napsáno už 2 700 zpráv.

 

 

O exoplanetě Gliese 581 d jsme na webu už psali, přečtete si článek.

 

 

 

 

 

 

 

Reklama