Gran Telescopio Canarias, autor: Miguel Briganti (SMM/IAC)
Gran Telescopio Canarias, autor: Miguel Briganti (SMM/IAC)
Dnes v pátek 24. července proběhne inaugurace Velkého kanárského dalekohledu. Ceremoniál má ale pouze symbolický charakter, vědecká pozorování začala na Gran Telescopio Canarias už v polovině června letošního roku.

 

Slavnostní inaugurace proběhne na ostrově La Palma ve 12:00 místního času. Ceremoniálu se má zúčastnit na 500 pozvaných hostů. Mezi nimi jsou zástupci zúčastněných organizací, kanárské a španělské vlády apod. Nejvýznamnějšími hosty budou nepochybně španělský král Juan Carlos I. a královna Sofie. Média si všímají také člena legendární skupiny Queen. Kytarista Brian May je vystudovaný astrofyzik a na observatoři působil.

 

 

Krátký klip o Gran Telescopio Canarias

 

Stavba GTC začala 2. června 2002. V životě každého dalekohledu je největším okamžikem tzv. první světlo, kdy na zrcadlo dalekohledu dopadají první fotony hvězd. Pro GTC nastala tato slavnostní chvíle 13. července 2007. V té době bylo instalováno jen 12 z 36 segmentů primárního zrcadla. Kompletní bylo zrcadlo až v srpnu 2008.

 

Vědecká pozorování začala na GTC 16. června 2009. Do konce června 2009 bylo přibližně 50% času věnováno vědeckým pozorováním a zbytek testování nových přístrojů.

 

Jedním z prvních cílů vědeckého pozorování byla i hvězda HAT-P-3 a její planetární průvodce o hmotnosti Jupiteru.

 

Galaxie M51 na snímku z přístroje OSIRIS Velkého kanárského dalekohledu.
Galaxie M51 na snímku z přístroje OSIRIS Velkého kanárského dalekohledu.

 

Gran Telescopio Canarias se koncem června podíval rovněž na Galaxii M51. Fotografii ve velkém rozlišení naleznete v odkaze.

 

 

 

Minulé díly seriálu o Gran Telescopio Canarias => seznam dílů

 

 

Gran Telescopio Canarias živě – aktualizováno každou minutu:

 

Zdroje:

 

 

 

Reklama