Galileo Galilei
Galileo Galilei
Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn můžete na obloze pozorovat pouhým okem, byť k nalezení Merkuru potřebujete dobré podmínky, zkušenosti a štěstí. Tyto planety byly proto člověku známé odnepaměti. Aby jste spatřili Uran a Neptun, musíte si vzít na toulky noční oblohou alespoň menší dalekohled. Obry Sluneční soustavy se tak podařilo objevit až po vynálezu dalekohledu. Jeden profesor z University of Melbourne přichází s teorií, že Neptun pozoroval Galileo Galilei v roce 1613, tedy plných 234 let před oficiálním objevem.

 


Neptun byl oficiálně objeven v roce 1846 na základě předpovědi z poruch trajektorie Uranu. Výpočet provedli nezávislé na sobě Urbain Le Verrier a John Couch Adams. Poblíž předpovězené polohy pak v září 1846 planetu pozoroval Johann Galle.

 

David Jamieson teď přichází z důkazy, že prvním člověkem, který pozoroval Neptun byl Galileo Galilei. Mělo se tak stát na přelomu let 1612 a 1613. Tato skutečnost není šokující a překvapivá, neboť o pozorování Galilea víme nejméně od 80. let minulého století. Historici a astronomové se ale vždy domnívali, že Galileo považoval Neptun jen za další z mnoha hvězd a nevěnoval mu žádnou větší pozornost.

 

David Jamieson ale znovu analyzoval poznámky italského astronoma a domnívá se, že Galileo „nové planetě“ přece jen nějakou pozornost věnoval. Galileo měl Neptun pozorovat 6. ledna 1613 a následně možná 28. ledna 1613 při pozorování Jupiteru. U „jedné z černých teček“ si měl povšimnout, že se na obloze přiblížila k jedné z hvězd. Pokud je „černá tečka“ v poznámkách z 28. ledna opravdu Neptun, mohl Galileo tušit, že se jedná o planetu. Bylo tomu ale skutečně tak? Byl Galileo opravdu prvním oficiálním objevitelem planety Neptun? Budeme přepisovat učebnice astronomie? To ukáží až další výzkumy Galileových rukopisů. Uvidíme, zda se v nich podaří najít zmínku o objevu nové planety…

 

Rok 2009 byl vyhlášen Mezinárodním rokem astronomie, neboť je to právě 400 let od chvíle, kdy Galileo pozoroval jako první člověk na světě oblohu dalekohledem. Objevil mimo jiné 4 největší měsíce planety Jupiter, krátery a hory na Měsíci, Saturnovy prstence a zjistil, že Mléčná dráha se skládá z tisíců hvězd. Vžít se do pocitů Galilea vám může pomoci píseň Shoulders of Giants (mp3) – klikněte pravým tlačítkem myši a uložit odkaz jako. Text písně.

 

Zdroj: sciencedaily.com

 

 

 

 

 

 

Reklama