Mraky na Marsu
Mraky na Marsu
Celkem zajímavá zpráva prošla v uplynulých hodinách zatím bez většího povšimnutí astronomickými kanály. Z výsledků kosmické sondy Phoenix vyplývá, že během svého několikaměsíčního působení na Marsu odhalila padající sníh!

 

Kosmická sonda Phoenix přistála v severních oblastech Marsu 25. května 2008. Po dobu 5 měsíců provedla řadu rozborů marťanské půdy v okolí místa přistání. Kromě toho Phoenix také zkoumal atmosféru rudé planety. K tomu měl na palubě meteorologickou stanici MET (Meteorological Station). Její součástí byl také přístroj LIDAR (Light Detection and Ranging) pro studium oblačnosti. LIDAR funguje na obdobném principu jako radar s tím rozdílem že místo rádiových vln se využívá světelného (laserového) paprsku.

 

mraky_pohyb

 

LIDAR odhalil v atmosféře Marsu mraky, ze kterých v noci padaly sněhové vločky. Samozřejmě, že se nejednalo o žádnou sněhovou vánici, ze které by jste si následně uplácali sněhuláka. I přesto se ale jedná o významný objev. Sněhové vločky dopadají na povrch během tamní noci a dopoledne opět sublimují.

 

Mraky se utvářejí ve výšce okolo 4 kilometrů nad povrchem Marsu. Jejich pohyb byl zaznamenán i kamerou sondy Phoenix (viz animace nahoře).

 

Zdroj: universetoday.com

Reklama