Umělecká představa disku u dvojhvězdy V4046 Sgr
Umělecká představa disku u dvojhvězdy V4046 Sgr
Představte si, že bychom měli na obloze ne jedno ale dvě Slunce. Zase taková neobvyklá představa to není, neboť ve vesmíru se nachází hvězdy hlavně v párech a je tak zřejmě jen otázkou času, kdy se podaří objevit planetu, obíhající okolo dvou hvězd. O planetě se dvěma slunci se zatím zmiňovala jen sci-fi literatura (např. legendární Stopařův průvodce po galaxii). Astronomům se ale podařilo prokázat existenci molekulárního mraku, který obklopuje dvojhvězdu V4046 Sgr.

 


Radioteleskop Smithsonian to Submillimeter Array (SMA) potvrdil existenci molekulárního mraku, který obklopuje dvojhvězdu V4046 Sgr. Z tohoto mraku se v budoucnu může zformovat planeta. Astronomům se podařilo zjistit, že se molekulární mrak skládá z oxidu uhelnatého a kyanovodíků.

 

Binární systém tvoří dvě hvězdy o hmotnosti Slunce obíhající okolo společného těžiště ve vzdálenosti 5 AU. Obě hvězdy pak ve vzdálenosti 30 až 300 AU obklopuje disk z plynu a prachu.

 

Tým astronomů z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics a z Rochester Institute of Technology zkoumal chemické složení disku nejdříve pomocí třicetimetrového radioteleskopu, který provozuje Institut de Radio Astronomie Millimetrique (IRAM) a následně objev potvrdil pomoci radioteleskopu SMA.

 

Soustava V4046 Sgr se nachází asi 240 světelných let daleko směrem v souhvězdí Střelce.

 

Zdroje:

Reklama