Edward Guinan z Villanova University v Pennsylvanii přichází s teorií, podle které jsou nejvhodnějšími matkami obyvatelných planet oranžové hvězdy. Hlavní výhodou může být delší život ve srovnání s hvězdami slunečního typu a klidnější mládí v porovnání s červenými trpaslíky.

 


Lovci exoplanet se do teď zaměřovali především na hvězdy slunečního typu. Do budoucna by se to ale mohlo alespoň částečně změnit. Astronom Edward Guinan zveřejnil studii, podle které mohou být lepšími matkami oranžové hvězdy (spektrální třída K). Právě u těchto hvězd bychom měli hledat planety vhodné k životu.

 

Nedávno jsme detailně rozebírali možnosti života u červených trpaslíků (viz článek). Ti sice žijí velmi dlouho a tvoří suverénně nejpočetnější skupinu hvězd v Galaxii, na druhou stranu ale prožívají bouřlivé mládí a případné planety zahrnou sprškou záření.

 

Oranžové hvězdy jsou ve vesmíru v menším počtu a žijí kratší dobu, než červení trpaslíci, ale pro život mohou být vhodnější. Jejich hmotnost dosahuje přibližně 0,5 až 0,8 Slunce a jejich životní pouť je až 3x delší, než je tomu v případě hvězd slunečního typu. Právě to může být jejich výhoda – život má mnohem více času vzniknout a rozvíjet se. Další výhodou je i to, že oranžových hvězd je ve vesmíru asi 3x až 4x více než hvězd jako je naše Slunce. Zatím to tedy vypadá, že jsou tím správným cílem pro lovce exoplanet. Konec konců, několik exoplanet už bylo u těchto hvězd objeveno, všechny ale obíhají mimo zónu života. To je ale spíše observační problém. Objev exoplanety v zóně života u tohoto typu hvězdy je otázkou maximálně 3, 4 let.

 


Červení trpaslíci:
Přednosti: nejpočetnější hvězdy v Galaxii, dlouhá životnost
Špatné vlastnosti: krátce po svém vzniku zahrnou případné planety sprškou krátkovlnného záření, zóna života se nachází velmi blízko hvězdy, planeta bude mít vázanou rotaci.

 

Oranžoví trpaslíci:
Přednosti: až 3x delší délka života, než hvězdy slunečního typu, jsou 3x až 4x početnější, než hvězdy typu Slunce, mají stabilní zářivý výkon
Špatné vlastnosti: zatím se nepodařilo objevit planetu v zóně života

 

Žluté hvězdy (slunečního typu):
Přednosti: minimálně v jednom případě okolo takové hvězdy vznikla obydlená planeta (Země)
Špatné vlastnosti: ve vesmíru nejsou tak početné jako předešlé dva typy hvězd, kratší délka života


 

Zdroj: newscientist.com

Reklama