Atlantis a Endeavour
Atlantis a Endeavour
Na Mysu Canaveral vrcholí přípravy ke startu raketoplánu Atlantis, který by se měl už 11. května ve 20:01 vydat k Hubblovu kosmickému dalekohledu. Kvůli opravě astronomické legendy bude na druhé startovací rampě v pohotovosti záchranný raketoplán. Start můžete sledovat živě na internetu – obrazem na NASA TV a slovem na astro.cz.

 


Hubblův kosmický dalekohled (HST) byl na oběžnou dráhu vypuštěn v dubnu 1990. Od té doby se k němu vydal čtyřikrát americký raketoplán. Cílem servisních misí je modernizace dalekohledu a výměna některých jeho částí. Nutná je především pravidelná výměna gyroskopů – setrvačníků, které udržují orientaci dalekohled v kosmickém prostoru a mají omezenou životnost. Při současné servisní misi se ale HST dočká i nových přístrojů – spektrografu COS (Cosmic Origins Spectrograph) a kamery WFC3 (Wide Field Camera 3). Během 5 výstupů do kosmu proběhne i výměna baterií nebo části tepelné izolace.

 

Zrušena a vzkříšená mise

 

V únoru 2003 došlo k tragické nehodě raketoplánu Columbia. Při startu se tehdy odlomil z vnější palivové nádrže kus izolační pěny a narazil do náběžné hrany křídla. Toho si ovšem nikdo nevšiml a poškozený raketoplán se při návratu atmosférou rozpadl. Sedmičlenná posádka kosmického korábu zaplatila daň nejvyšší. Po nehodě raketoplánu Columbia byla další servisní mise k Hubblovu kosmickému dalekohledu z bezpečnostních důvodů zrušena. V případě, že by došlo k poškození raketoplánu při letu k Hubblovu dalekohledu, nemohla by posádka počkat na přílet náhradního raketoplánu na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Ta se pohybuje po jiné oběžné dráze než Hubblův dalekohled a kosmický koráb se k ní nedostane.

 

Později ale NASA vyvinula dostatečná opatření a postupy opravy tepelného štítu přímo na oběžné dráze. Vedení NASA proto misi k Hubblovu dalekohledu opět vzkřísilo. Atlantis se měl k HST vydat už vloni v říjnu, krátce před startem ale došlo k poruše dalekohledu a posádka se musela začít připravovat na nový úkol – výměnu řídicího systému dalekohledu.

 

Trailer k misi STS-125

 

Kosmické smetí představuje riziko

 

Raketoplán Atlantis může při misi k Hubblovu kosmickému dalekohledu ohrozit kosmické smetí. Situace se částečně zhoršila i po nedávné srážce dvou satelitů nad Ruskem.

 

Předpisy NASA nedovolují start raketoplánu v případě, že je pravděpodobnost srážky s kosmickým smetím větší než 1:200. V případě nadcházející mise s označením STS-125 se tato pravděpodobnost pohybuje okolo této hodnoty. NASA proto na svém zasedání 30. dubna rozhodne, zda start kosmického korábu vůbec povolí, případně zda misi nezkrátí.

 

Záchranný raketoplán v pohotovosti

 

Na druhé startovací rampě ale už je připraven záchranný raketoplán Endeavour. V případě nutnosti by během několika dní odstartoval vstříc raketoplánu Atlantis na záchranou misi.

 

Atlantis má k Hubblovu kosmickému dalekohledu odstartovat 12. května. Už příští rok mají jít raketoplány do výslužby. Nejdříve 5 let poté je nahradí nový kosmický dopravní prostředek Orion a nosné rakety Ares.

 

Ach, ti novináři!

 

Asi před týdnem se sdělovací prostředky předháněly v tom, kdo jako první přinesl tu úžasnou zprávu. Do vesmíru se k Hubblovu dalekohledu vydá i česká vlajka a výtisk Písní kosmických od Jan Nerudy. Matka manželky jednoho z členů posádky raketoplánu pochází z České republiky. Astronaut Andrew Feustel se proto rozhodl, že do svého osobního balíčku zařadí i předměty, které mají něco společného z Českou republikou. Výběrem pověřil Astronomický ústav v Ondřejově a ten sáhl po Písních kosmických. Novináři se sice předháněli s tím, kdo tuto informaci přinesl jako první, vše je ale přitom známé už téměř rok. Konec konců o tom, že poletí Písně kosmické k Hubblovu dalekohledu, jsem psal v knize Raketoplány – příběh kosmických korábů už loni v létě.

 

Doporučené odkazy:

 

Reklama