V emailové schránce občas uvízne dotaz, zda časopis Gliese vychází také v tištěné podobě a pokud ano, pak kde je možné si ho objednat. Gliese si za jeden rok získal opravdu početnou skupinu čtenářů, bohužel zatím vychází stále jen v elektronické podobě ve formátu pdf. V příštím roce by se to ale mohlo změnit.

 


O vydávání tištěné verze opravdu reálně uvažujeme. Problém ale je, že vydávat tištěný časopis není vůbec jednoduché. Možným překvapením je fakt, že v tomto případě není hlavní překážkou otázka financí (ta je spíše sekundárním problémem). Hlavním problém je nalezení vhodné právní formy časopisu. Ten nelze vydávat jen tak. V zásadě existují tři možnosti:

 

  1. Gliese by v tištěné podobě mohlo vydávat nějaké občanské sdružení (zájemci by si pak časopis předplatili nebo se stali členy sdružení a platili členský příspěvek). Gliese by mohla teoreticky vydávat Valašská astronomická společnost, která je v současnosti oficiálním vydavatelem elektronické verze. Ve Valašské astronomické společnosti ale v tuto chvíli není úplně jednoduchá situace.
  2. Druhou možností je, že by Gliese vydával někdo na živnostenský list. Je ale otázkou, zda by se tento postup vůbec vyplatil.
  3. Třetí možností je, že by Gliese vzala pod svá křídla nějaká organizace či firma (nakladatelství, hvězdárna, jiný časopis,…) a časopis vydávala. Finanční prostředky by na vydávání časopisu vynakládat nemusela (Gliese by se zaplatil z předplatného), je nutné pouze zajistit administrativní náležitosti.

 

Naším cílem je najít vhodné řešení a zahájit vydávání tištěné verze od příštího roku s tím, že už letošní číslo 4/2009 by vyšlo v omezeném nákladu na zkoušku.

 

Důležitým faktorem při volbě ideálního řešení může být i zájem čtenářů o tištěnou verzi. Proto jsme se rozhodli uspořádat anketu. V případě, že by jste v budoucnu měli zájem o tištěnou verzi časopisu Gliese, napište prosím pod tento článek svůj komentář…stačí napsat „Měl bych možná zájem„, „ano“ apod. Nezapomeňte také dobře vyplnit svůj email (veřejně se nezobrazuje). Jakmile začne Gliese vycházet v tištěné podobě, zaslali bychom vám na email podrobné informace. Účastí v anketě se rozhodně k ničemu nezavazujete! Také uvítáme návrhy a připomínky.

 

Děkujeme za váš zájem a čas

Reklama