Červený trpaslík Wolf 940 a jeho průvodce
Červený trpaslík Wolf 940 a jeho průvodce

Astronomové objevili doposud nejchladnějšího hnědého trpaslíka. Jeho povrchová teplota je jen 300°C.

 

Nově objevený hnědý trpaslík Wolf 940 B je součástí binárního hvězdného systému, kde druhou složkou je červený trpaslík Wolf 940. Obě hvězdy jsou od sebe vzdáleny asi 440 AU, tedy 440x dále než je vzdálenost Země od Slunce. Hnědému trpaslíkovi tak trvá oběh asi 18 000 let. Binární systém se nachází jen asi 40 světelných let od Země.

 

Ben Burningham (University of Hertfordshire) odhadl povrchovou teplotu hnědého trpaslíka na pouhých 300°C. Dosavadní rekord nejstudenějšího hnědého trpaslíka byl o několik desítek stupňů Celsia větší.

 

Nový hnědý trpaslík byl objeven pomocí přístroje Infrared Deep Sky Survey (UKIDSS), který je umístěn na Keckově dalekohledu na Havaji.

 

Hnědý trpaslík těleso, které při svém vzniku nedosáhlo dostatečně velké hmotnosti (cca 0,08 hmotnosti Slunce) na to, aby se v jeho nitru zažehly termonukleární reakce. Hnědý trpaslík vyzařuje jen velmi málo záření především v infračervené části spektra. V jádru hnědého trpaslíka probíhá jen syntéza deuteria. Povrchová teplota tělesa se pohybuje běžně pod hranicí asi 2 000 °C. Hnědí trpaslíci jsou všeobecně považování za objekty na pomezí hvězd a planet. Hnědý trpaslík je objekt o hmotnosti větší než 13 hmotnosti Jupiteru, některé hmotné exoplanety tak mohou být ve skutečnosti hnědými trpaslíky.

 


Zdroje:

Reklama