Spirit a Opportunity
Spirit a Opportunity pokračují ve spanilé jízde po Marsu.

V úterý 21. dubna bude Mars nejblíže ke Slunci a koncem května začíná na jižní polokouli léto. Právě tato doba se na rudé planetě vyznačuje celoplanetárními prachovými bouřemi. Pokud by byly velké, mohl by to být problém pro dvě vozítka, která na Marsu působí.

 


Spirit a Opportunity se prohánějí po povrchu Marsu už více než 5 let. Primární mise měla přitom trvat jen 3 měsíce! Obě vozítka jsou napájena energií ze slunečních panelů. Během celoplanetárních prachových bouří je Slunce na obloze zastíněno a přísun energie tak klesá. Po dlouhých měsících čisté oblohy přišla nedávno mlha a hned se to projevilo poklesem dodávky energie u Spiritu o 20 až 30%. Vozítko navíc v uplynulých dnech potkaly problémy, když se několikrát sám restartoval. Nadcházející prašné bouře by mohly být pro Spirit i kolegu Opportunity vážným problémem.

 

Obě vozítka ale už podobné zkušenosti mají. V červenci 2007 byl přísun energie určitou dobu kvůli prachovým bouřím téměř na nule.

 

Oba rovery směřují každý den své kamery na Slunce, aby odhadli aktuální stav atmosféry. Vědci tak mohou v předstihu připravit rovery na zhoršující se podmínky. Cenné jsou také informace z oběžné dráhy, kde v současnosti operují 2 americké a 1 evropská sonda. Vědci pak mohou reagovat na situaci například omezením aktivit roverů. Držme oběma vyslancům na Marsu palce, aby přečkali i letošní prachové bouře.

 

Zdroj: astrobio.net

Reklama