SMS pro mimozemšťany

Plaketa, kterou nesou na palubě sondy Pioneer.
Plaketa, kterou nesou na palubě sondy Pioneer.

Už 50 let běží projekt SETI, který se pomocí radioteleskopů snaží zachytit signál mimozemských civilizací – zatím neúspěšně. Vědci ale v uplynulých desetiletích vyzkoušeli i opačný postup. Kosmické sondy Voyager a Pioneer míří ven ze Sluneční soustavy a na své palubě nesou vzkaz pro případné nálezce v podobě plakety, popisující Zemi a člověka. Také radioteleskopy několikrát vyslaly signál vstříc vesmírným dálkám.

 



Systematické vysílání signálu ke hvězdám není nutné. Člověk totiž okolo Země neúmyslně šíří signál dnes a denně – jedná se o televizní a rozhlasové vysílání. Okolo Země je nyní bublina o poloměru cca 70 světelných let, uvnitř které lze zachytit signál z modré planety.

 

Institut SETI zahajuje projekt, jehož cílem je sběr zpráv pro mimozemšťany. Zatím neexistuje žádný plán toho, kdy, jak a kam by měl být signál vyslán. Hlavním cílem kampaně, která začne 15. května, je především diskuse o tom, co bychom měli případným mimozemským civilizacím poslat.

 

Klasické pravidlo vesmírné komunikace je vyhnout se kontroverzním tématům, které by ti na druhé straně nemuseli pochopit dobře. Vesmír není poslanecká sněmovna a naštvat vyspělejší civilizaci nemusí být zrovna moudré. Nemluvě o tom, že komunikace ve vesmíru je velmi obtížná. Představte si situaci, že máte blízkého příbuzného na konci světa a můžete mu zavolat jen jednou ročně po dobu 1 minuty. Pravděpodobně budete dlouhé týdny zvažovat, co vše říci a co nikoliv. Přece nebudete chtít promarnit tak krátký čas. Při komunikaci na vesmírné vzdálenosti to bude ještě mnohem horší, vždyť k signál k druhé (po Slunci) nejbližší hvězdě a zpět putuje 8,5 let!

 

Úvaha SETI ale nezachází tak daleko. Jsme úplně na začátku a musíme umět zformulovat zprávu, kterou pak zašleme do pustého vesmíru s vědomím, že se odpovědi dočkat nemusíme. Zpráva pro případné mimozemské civilizace by měla být stručná ale ne zase moc, nesmí být nudná, ale zároveň musí být srozumitelná, nemůže odhalovat příliš mnoho o nás a našem světě, ale musí popsat a případného čtenáře (nebo spíš posluchače) zaujmout.

 

O projektu vás budeme ještě informovat, zatím můžete přemýšlet, co by jste poslali vstříc hvězdným dálkám. Stručná informace s odpočtem času, který zbývá do zahájení akce, je na webu SETI.

 

Zdroj: newscientist.com