Družice Kepler, autor: NASA
Družice Kepler, autor: NASA
Dnes ve 4:13 našeho času byl odstřelen kryt dalekohledu Kepler. Přípravy na zahájení pozorování se tím dostávají do další fáze.

 

Kosmický dalekohled Kepler se do vesmíru vydal 7. března letošního roku, kdy byl úspěšně naveden na heliocentrickou oběžnou dráhu kolem Slunce. Cílem dalekohledu NASA je hledání planet u cizích hvězd. Po dobu nejméně 3,5 roku bude nepřetržitě sledovat 100 000 vybraných hvězd v souhvězdí Labutě. Fotometr Keplera má zaznamenat i nepatrný pokles v jasnosti pozorovaných hvězd, což může značit přítomnost exoplanety, přecházející z našeho pohledu před svou hvězdou. Kepler má objevit několik desítek planet s průměrem Země. Dnes sice známe na 350 planet u cizích sluncí, žádná se ale nepodobá Zemi.

 

První týdny po startu dalekohledu Kepler byly určeny k testování přístrojů a kalibraci fotometru. Nyní už budou dopadat na zrcadlo dalekohledu první fotony hvězd. Vědci z NASA budou pokračovat v kalibraci. Ostré pozorování by mohlo začít začátkem května. První výsledky by měly být zveřejněny koncem letošního nebo počátkem příštího roku. Na objev sestřenice Země si ale musíme počkat nejméně 3,5 roku. Tak dlouho má trvat primární část mise.

 

Více o družici Kepler najdete na adrese kepler.exoplanety.cz.

 

Animaci „odstřelení“ krytu najdete na webu NASA.

Reklama