Víte, kolik hvězd obsahuje naše Galaxie? Pokud si projdete pár internetových zdrojů, knih a časopisů, zjistíte, že odhady se liší případ od případů asi jako odhady růstu naší ekonomiky. Dřívější studie odhadovaly počet hvězd v Galaxii na 100 až 400 miliard. Novější odhady hovoří o 1 bilionů hvězd. Naše Galaxie rozhodně nepatří mezi drobečky. Jedná z nedávných studií ale byla špatně pochopená. Mark Reid a jeho kolegové z Harvardu v lednu zveřejnili zprávu, podle které má naše Galaxie hmotnost asi jako slavná galaxie v Andromedě, což pro představu má být asi hmotnost 3 bilionů hvězd typu Slunce.

 


Znamená to tedy, že v naší Galaxii najdeme 3 biliony hvězd? Rozhodně ne! To jen někteří pochopili věty, napsané výše kurzívou tak, že se v naší Galaxii nachází 3 biliony hvězd. Jedná se ale o špatné pochopení původní myšlenky. Pokud by jste měli obrovské váhy a na jednu stranu položili Galaxii a na druhou 3 biliony Sluncí, ukazovala by vám ručička rovnováhu. Čím to? Hlavním problémem je fakt, že až 9/10 hmotnosti Galaxie připadá na temnou (skrytou) hmotu o jejímž původu sice existuje několik teorií, žádná ale zatím nepřinesla uspokojivé vysvětlení.

 

Mark Reid a jeho tým zjistili, že naše Galaxie rotuje asi o 15% rychleji, než se předpokládalo. V konkrétních číslech je to asi 254 km/s, což přibližně odpovídá hmotnosti galaxie v Andromedě. Jediným vysvětlením je, že obě galaxie mají stejnou hmotnost a velikost.

 

Na „normální“ hmotu připadá asi 1/10 hmotnosti Galaxie, tedy asi 100 miliard Sluncí. Naše Galaxie se ale neskládá jen z hvězd slunečního typu, ale také (a nejčastěji) z trpaslíků nebo naopak obrů a veleobrů. Pokud známe hmotnost Galaxie a rozložení typu hvězd, můžeme zjistit i jejich počet. V případě naší Galaxie se jedná asi o bilion hvězd, i když kdo ví, co přinesou další výzkumy. Až nebudete moci v noci spát, můžete se pustit do počítání hvězd v naší Galaxii.

 

Zdroj: www.centauri-dreams.org

 

 

Reklama