Credit: NASA
Credit: NASA

Mávali jste? Jak jsme už psali, v pátek 1. září nás minul asteroid 3122 Florence. Nejedná se rozhodně o žádného drobečka. Jeho velikost se odhadovala na 5 kilometrů. Naštěstí se k Zemi přiblížil na vzdálenost 7 milionů kilometrů, takže se nejednalo zase o tak těsný průlet.

V akci byli nejen amatérští pozorovatelé se svými dalekohledy ale také radioteleskopy. Blízký průlet asteroidu je ideální příležitostí pro radarový průzkum. Ten může poodhalit tvar tělesa a případně objevit jeho měsíce.

A vědci byli velmi úspěšní! Sedmdesát metrů velký radioteleskop Goldstone pozoroval Florence od 29. srpna do 1. září. Na základě jeho pozorování byla upřesněna velikost tělesa na 4,5 km a došlo k objevu dvou měsíců!

Velikost měsíců se odhaduje na 100 až 300 metrů. Doba oběhu není úplně přesně známa, ale v případě vnitřního měsíce by měla být zhruba 8 hodin, u vzdálenějšího pak okolo 22 až 27 hodin.

Ve skupině blízkozemních asteroidů je Florence teprve třetím trojitým asteroidem. Vnitřní měsíc pak má nejkratší oběžnou dobu ze všech měsíců, které byly objeveny u blízkozemních asteroidů. Celkem má měsíc asi 60 blízkozemních asteroidů.

Zdroj: JPL