Radioteleskop RATAN-600, Zdroj: Wikipedia, CC BY 3.0
Radioteleskop RATAN-600, Zdroj: Wikipedia, CC BY 3.0

Astronomové zachytili podezřelý signál, který by mohl přicházet ze známého planetárního systému.

Nechci být bulvární, takže na úvod je potřeba říci, že existuje mnoho přírodních vysvětlení zachyceného signálu. Vědci nicméně mají na stole něco, co bylo pojmenováno jako kandidát SETI.

Signál byl zachycen radioteleskopem RATAN-600 na observatoři Zelenčukskaja v Rusku dne 15. května 2015 na vlnové délce 2,7 cm s amplitudou signálu 750 mJy. Za následnou prací stojí mezinárodní tým.

Jak už jsme uvedli, existuje řada možných přírodních vysvětlení. Jean Schneider z Pařížské observatoře, který je autorem katalogu exoplanet.eu, spekuluje třeba o gravitační mikročočce.

Podobných případů zajímavých signálů bylo více. Tento není první a nebude ani poslední. Příští rok oslavíme 40 let od toho nejslavnějšího – tzv. wow signálu, za kterým podle nových studií možná stály komety a ne zelení mužíčci.

Přišel z planetárního systému?

Zachycený signál přišel ze směru od hvězdy HD 164595. Co o ní víme? Nachází se v souhvězdí Herkula ve vzdálenosti 95 světelných let. Jedná se o hvězdu velmi podobnou našemu Slunci – podobná hmotnost, metalicita, spektrální třída. Možná je ale o něco starší (6,3 miliard let).

V roce 2015 byla u hvězdy objevena planeta. HD 164595b má hmotnost nejméně 16 Zemí a okolo hvězdy oběhne jednou za 40 dní. Jedná se tedy o teplejší verzi Neptunu. Okolo hvězdy ale mohou obíhat i další planety.

Hvězda bude nyní samozřejmě pod drobnohledem. O tématu se bude diskutovat za pár týdnů na astronautickém kongresu v mexické Guadalajaře. Součástí Mezinárodní astronautické akademie je totiž také stálá komise SETI.

Zdroj: centauri-dreams.org