SPHERE, Credit: SPHERE Project/ESO/J.-L. Beuzi
SPHERE, Credit: SPHERE Project/ESO/J.-L. Beuzi

Starý kontinent nechce zůstat pozadu za svými americkými konkurenty.

Na začátku ledna byly zveřejněny první snímky z přístroje GPI (Gemini Planet Imager), který nalezneme na dalekohledu Gemini v chilských Andách. Přístroj se zjednodušeně řečeno skládá z tří částí: adaptivní optiky, koronografu a spektrografu. Úkolem GPI bude výzkum exoplanet přímou metodou.

Drtivá většina exoplanet byla objevena nepřímo díky vlivu na svou mateřskou hvězdu. Tyto metody jsou pochopitelně citlivé zejména na planety, které obíhají blízko svých hvězd. Přímé zobrazení je zase vhodné pro hledání velmi vzdálených planet (řádově desítky i stovky AU daleko).

GPI má zmenšit existující mezeru v našich znalostech a hledat i planety vzdálené jen 5,6 AU od hvězdy. V jeho hledáčku samozřejmě nebudou planety zemského typu. Přímá metoda zatím dokáže odhalit jen horké obří světy. Horké nikoliv kvůli malé vzdálenosti od hvězdy ale nízkému stáří, kdy planety ještě nestačily po svém vzniku vychladnout.

GPI je mezinárodní projekt, za kterým stojí především organizace z USA a Kanady s drobným přispěním dalších zemí. První snímky pořídil GPI na konci loňského roku, ale do ostrého provozu bude uveden až nejdříve v dubnu.

Na spadnutí už je také jeho evropská konkurence. V květnu má první světlo spatřit SPHERE (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch instrument), který má za sebou poslední testy ve Francii a čeká na převoz do Chile, aby se stal součástí výzbroje jednoho ze čtyř hlavních dalekohledů VLT – konkrétně UT-3.

Pokud půjde vše dobře, začne SPHERE hledat exoplanety koncem letošního roku. Konsorcium, které za přístrojem stojí, má klasické složení. Hlavní slovo mají instituce z Francie, Itálie, Německa a samozřejmě bašta exoplanetárního výzkumu Ženevská univerzita.

Zdroj: ESO

Reklama