Bude ARKYD hledat exoplanety? Zdroj: Planetary Resources
Bude ARKYD hledat exoplanety? Zdroj: Planetary Resources

Malým lidovým dalekohledem.

Společnost Planetary Resources na sebe už upozornila dvakrát. Poprvé, když oznámila své plány na těžbu surovin z asteroidů a podruhé před pár dny, kdy představila kampaň na stavbu „lidového kosmického dalekohledu“. Veřejnost může přispívat na stavbu malého dalekohledu ARKYD o průměru 20 cm. Kdo dá přes 200 dolarů, dostane 30 minut pozorovacího času. Dalekohled také může kamerou snímat vzkazy, videa a další pozdravy od dárců se Zemí v pozadí.

Za pouhých 13 dnů lidé poslali 85% z cílové částky jednoho milionu dolarů. Upřímně řečeno jsem trochu čekal, že pokud se vybere více, postaví společnost místo jednoho dalekohledu rovnou dva. Mnoho „benefitů“ je omezeno určitým počtem, takže by to mělo určitou logiku.

Planetary Resources ale přišla s lepším návrhem. Pokud by se podařilo vybrat dva miliony dolarů, pak teleskop vylepší a také mu nainstaluje vše potřebné pro hledání exoplanet. Samozřejmě by šlo o tranzitní fotometrii, tedy stejnou metodou, kterou používá Kepler. ARKYD má zrcadlo o průměru 20 cm, pro srovnání: CoRoT má zrcadlo o průměru 30 cm a Kepler o průměru 95 cm. Velikost hlavního zrcadla ale není příliš podstatná, důležitá by byla přesnost fotometru, stabilita dalekohledu apod. O tom zatím moc nevíme.

Neznamená to samozřejmě, že by Planetary Resources chtěla na exoplanetách těžit, jde spíše o zajímavou snahu o propagaci firmy a to s ohledem na pravděpodobný konec Keplera. Společnost vedle navrhovaného teleskopu, který by mohl odstartovat za dva roky, chystá i vlastní dalekohledy, zaměřené na objevování planetek a tedy budoucích cílů pro těžařské úmysly.

Pokud jsou na předělání teleskopu na lovce exoplanet opravdu potřebné dva miliony dolarů nebo přesněji řečeno: pokud je Planetary Resources ochotná tento krok učinit při vybrání dvou milionů, pak to bude zřejmě ještě napínavé. Původní euforie totiž opadla a v průběhu posledních dvou dní se vybralo „jen“ pár jednotek tisíc dolarů.

Situaci sledujte a případné penízky posílejte na kickstarter.com

 

 

Reklama