Exoplaneta Kepler-22 b v představách malíře. Credit: NASA/Ames/JPL-Caltech
Exoplaneta Kepler-22 b v představách malíře. Credit: NASA/Ames/JPL-Caltech

Projekt HEK zveřejnil novou studii.

Už nějaký ten pátek funguje poměrně malý, ale mimořádně kvalitní tým HEK, který si klade za cíl nalezení měsíců exoplanet v datech z kosmického dalekohledu Kepler. Šestičlenná skupina, ve které je také Čech David Nesvorný, zatím objevila několik zajímavých exoplanet, vybrala od veřejnosti peníze na menší superpočítač k analýze dat a připravila postupy, které budou cenným nástrojem pro lov exoměsíců i v případě, že by se z dat Keplera žádný souputník exoplanety vydolovat nepodařilo.

Astronomové si v nové studii vybrali jako cíl svého zájmu exoplanetu Kepler-22 b, která obíhá v obyvatelné oblasti. Nejedná se o analogii Země, planeta má poloměr 2,4x větší než naše domovina. Naději by mohla být existence měsíce s potenciálními podmínkami k životu, ačkoliv měsíce srovnatelné alespoň vzdáleně s velikostí Země čekáme spíše u větších planet.

Byla by to navíc příliš velká náhoda, kdyby měl tým při jednom z prvních pokusů štěstí. Na základě několika metod se podařilo určit, že je na 95% vyloučena přítomnost měsíce o hmotnosti 0,5 Země a větší.

Autoři studie tak alespoň upřesnili odhady hmotnosti planety na méně než 53 Zemí a výstřednost dráhy na zhruba 0,13.

Kromě dat z Keplera bylo využito také měření radiálních rychlostí spektrografem HIRES na Keckově dalekohledu z období srpna 2010 až 2011. Pozorování posloužila k upřesnění parametrů samotné planety. V případě hledání měsíců exoplanet se využívá především kombinace pozorování měnící se doby tranzitu exoplanety (TDV) a rozdílu mezi jednotlivými tranzity (TTV).

Zdroj: The Hunt for Exomoons with Kepler (HEK): III. The First Search for an Exomoon around a Habitable-Zone Planet 

 

Reklama