Ruský podnikatel dá 2,5 miliardy na hledání mimozemšťanů

www.novedalekohledy.cz

Ruský podnikatel Jurij Milner investuje 100 milionů dolarů (2,5 miliardy korun) do hledání mimozemských civilizací.

Samotná zkratka SETI některé lidi vzruší nádechem tajemna mezi vědou a sci-fi. Jiní se ozvou s kritikou, že je nesmyslné mrhat penězi na něco tak nesmyslného nebo dokonce tomu věnovat pozorovací čas radioteleskopů. Je ale potřeba rozdělit hledání mimozemských signálů (například SETI@home se sídlem v Berkeley) a Institut SETI, což je špičková vědecká organizace ze Silikonového údolí. Obé je ale placeno ze soukromých zdrojů, a pokud jde o samotné radioteleskopy, tak ty hledají signály jen ve volném čase.

Nyní dochází ke zvratu. Ruský miliardář Jurij Milner prohlásil, že dá v přepočtu 2,5 miliardy korun na hledání signálů mimozemských civilizací. Milner je zakladatelem Digital Sky Technologies (dnes Mail.ru Group) a investoval do všech velkých internetových firem – od Facebooku, přes Spotify až po Twitter.

Milnera nadchly nové objevy dalekohledu Kepler a tak se rozhodl investovat do hledání odpovědi na největší otázku v lidských dějinách.

Peníze mají být utraceny především na získání pozorovacího času na radioteleskopech Green Bank a (Západní Virginie, USA) a Parkes (Jižní Wales, Austrálie). Zejména prvně jmenovaný má v této branži své zkušenosti, hledal signály i u kandidátů, které objevil Kepler. Celkem se počítá s tisícovkou pozorovacích hodin a Milner prohlásil, že pokud to během očekávaných deseti let nepovede k úspěchu, nevylučuje další investici.

Hledání signálů mimozemských signálů bohužel ani po více než půl století od založení legendárního projektu Ozma k úspěchu nevedlo. Je tedy otázkou, zda by nebylo lepší investovat peníze jinam – například do prvního kvalitního ruského lovce exoplanet. Ale konec konců jsou to jeho peníze… tak šťastný lov!

Zdroj: Wired