Seagerové rovnice

SaraSara Seager
Sara Seager
www.novedalekohledy.cz

Význačná americká planetoložka přišla s novou rovnicí, která je jakousi nástupkyní slavné Drakeovy rovnice

Klade si méně ambiciózní, ale zato splnitelnější cíl: zodpovědět otázku, jak velkou máme šanci nalézt v dohledné době stopy života na exoplanetách. Závěr? Naše vyhlídky jsou neobyčejně vzrušující!

Slavná Drakeova rovnice je vlastně výpočetním postupem, který by nám měl umožnit odhadnout množství inteligentních a radiově komunikujících civilizací v Galaxii. Ačkoli sama tato skutečnost zajistila Franku Drakeovi i jeho formuli neobyčejnou popularitu, praktický význam této rovnice je nepatrný – zejména proto, že celou řadu vstupních parametrů neznáme a nedokážeme je dokonce ani odhadnout. Ve skutečnosti Drakeův vzorec nikdy neměl sloužit jako praktická pomůcka, ale spíše jako myšlenkový experiment ukazující, které faktory je třeba brát při uvažování o mimozemšťanech v úvahu.

Sara Seagerová na to jde od lesa, a drží se toho, co můžeme – nebo v nejbližší době budeme moci – pozorovat. Necílí na inteligentní mimozemšťany emitující radiové vlny, nýbrž na jakékoli biologické organismy ovlivňující složení atmosféry na své planetě.

Celý článek naleznete na webu vzdalenesvety.cz